Turska, članica NATO-a, uspjela je od početka invazije ruskih snaga na Ukrajinu u veljači 2022. održati dobre odnose i s Kijevom i s Moskvom.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stiže u Istanbul kako bi se sastao s kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom, a posebno će razgovarati o sporazumu o ukrajinskom izvozu žitarica, postignutom u srpnju 2022. uz pokroviteljstvo Ujedinjenih naroda i Turske, a koji Rusija "ne vidi razloga" produžiti kada istekne 17. srpnja.
Do ovog susreta doći će nekoliko dana prije otvaranja godišnjeg samita NATO-a u Vilniusu.
Zelenski je dan ranije s Bugarskom dogovorio aktivniju suradnju u obrambenom sektoru te pozvao Sofiju da sudjeluje u obnovi Ukrajine: "Razgovarali smo o vojnoj pomoći koju Bugarska daje našoj zemlji. Računamo na nastavak suradnje koja je već spasila mnoge živote.''
Zelenski priredio nemilo iznenađenje bugarskom kolegi
No, sastanak je prošao u tmurnoj atmosferi, naime, Zelenski je zamjerio svojem bugarskom kolegi Rumenom Radevi protivljenje dodatnom naoružavanju ukrajinskih snaga, piše Politico.
Njegovo ponašanje zateklo je Radeva te je zamolio snimatelje da napuste prostorije u predsjedničkoj palači u kojoj se snimao sastanak.
Zelenski pozvao NATO da sa summita pošalje Ukrajini "jasan signal" o članstvu
Zelenski je pozvao i čelnike NATO-a da sljedećeg tjedna na summitu poduzmu konkretne korake prema primanju Ukrajine u Savez. Kazao je da njegova zemlja, koja je već 17 mjeseci u ratu protiv ruskih agresora, treba mnogo više od općenite izjave da su vrata NATO-a tek "otvorena".
Ukrajina traži jasan znak NATO-a sa summita koji će se 11. i 12. srpnja održati u Vilnusu da će se moći priključiti vojnom savezu kad rat završi.
Ukrajina se želi priključiti što prije, ali je mišljenje članica NATO-a o tome koliko se brzo trebaju poduzeti ti koraci podijeljeno. Neke zemlje članice oprezne su u pogledu poteza za koje se boje da bi mogli uvući savez bliže aktivnom ratu protiv Rusije.
Zelenski je rekao da formulacija prihvaćena na summitu NATO-a 2008. nije dovoljna: "Trebat će nam nekakav signal, jasan, da će Ukrajina biti u savezu. A ne da su vrata otvorena – to nije dovoljno.''
State Department: Bidenova administracija nije odobrila neslužbene razgovore s Rusima
U međuvremenu, NBC je izvijestio da su se bivši američki dužnosnici u travnju sastali s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom o mogućim pregovorima o prekidu rata u Ukrajini.
Administracija Joea Bidena nije odobrila niti dala potporu za tajne sastanke bivših dužnosnika službe nacionalne sigurnosti s ruskim ministrom vanjskih poslova, priopćili su Bijela kuća i State Department.
NBC je izvijestio da su se bivši američki dužnosnici u travnju sastali s Lavrovom u New Yorku, zajedno s bivšim američkim diplomatom i predsjednikom Vijeća za vanjske odnose na odlasku Richardom Haasom i dva bivša pomoćnika iz Bijele kuće.
Nije jasno koliko je često skupina, u kojoj su bili i bivši dužnosnici Pentagona, održavala razgovore s drugim uglednim Rusima za koje se pretpostavlja da su bliski Kremlju, izvijestio je NBC. Najmanje jedan član neidentificirane skupine putovao je u Rusiju, naveo je NBC.
Glasnogovornik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je u intervjuu za CBS da Bijela kuća zna za neslužbene razgovore.
"Ali želim jasno reći da mi te razgovore ne ohrabrujemo niti potičemo te da u njima ni na koji način ne sudjelujemo", dodao je. "Kao što je predsjednik rekao, o Ukrajini nećemo razgovarati bez Ukrajine", rekao je.