"Vjerujemo kako možemo računati na suradnju sa svim ključnim akterima međunarodne zajednice s ciljem smanjenja tenzija, sprječavanja nasilja, zaštite od neustavnog unitarističkog hegemonizma i militantnog nacionalizma koji uznemirava javnost, produbljuje međunacionalne podjele i ugrožava stabilnost BiH", stoji u pismu Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH upućenog ključnim predstavnicima međunarodne administracije.
Izrazili su zabrinutost prijetnjama, spominjanjem rata i nasilja nakon što je ovoga tjedna procurila informacija da visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt kani nametnuti izmjene Izbornog zakona i Ustava Federacije BiH kojim bi se spriječilo da četiri puta brojniji Bošnjaci preglasavaju Hrvate, te se uspostavila funkcionalnija vlast u tome entitetu nakon izbora.
"Zabrinuti smo zbog alarmantne količine ekstremizma i govora mržnje koju šire pojedini bošnjački politički lideri, dobro uigrane skupine na društvenim mrežama, ali nažalost i predstavnici pojedinih medija. Pozivi na nasilne prosvjede i sukobe ne smiju se tolerirati", dodali su u priopćenju.
Iz HNS-a BiH su podsjetili na niz napada na Hrvate u središnjem dijelu zemlje posljednja dva mjeseca za koje vjeruju da su posljedica podizanja napetosti.
Po istim navodima, cilj pokušaja sprječavanja nametanja izmjena Izbornog zakona ima za cilj nastavak otimanja ustavom zajamčenih mjesta koja pripadaju hrvatskom konstitutivnom narodu i ostalima u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine.
Predsjednici 12 političkih stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora BiH pozvali su visokog predstavnika Schmidta da provede presudu Ustavnoga suda po apelaciji Bože Ljubića kojom se inzistira na legitimnom političkom predstavljanju i sprječavanju brojnijih Bošnjaka da preglasavaju Hrvate kod izbora predstavnika u Dom naroda i Predsjedništvo BiH.
U tri navrata do sada glasovima dominantno Bošnjaka u državno Predsjedništvo na poziciju predviđenu za Hrvate izabran je Željko Komšić.
On se kandidirao za izbore zakazane najesen, a sada prijeti opasnost da Bošnjaci nametnu Hrvatima i šest izaslanika u hrvatskome klubu Doma naroda čime bi bili u mogućnosti ključne hrvatske stranke izbaciti iz izvršne vlasti.