Ključno za ulazak u EU

Pljušte kritike zbog murala Ratka Mladića, iz Europske komisije poručuju: "Srbija mora produbiti reforme na području odnosa prema ratnim zločinima"

Mural ratnom zločincu Ratku Mladiću glavna je tema u Srbiji. Dok neki mural žele maknuti, drugi još uvijek veličaju Mladića. Na upit Dnevnika Nove TV iz Europske komisije odgovaraju: Nastavi li se Srbija ovako ponašati, može zaboraviti na članstvo u Europskoj uniji.

Ratko Mladić, pravomoćno osuđen zbog najgoreg genocida u Europi poslije Drugog svjetskog rata, za neke je građane Srbije junak. Oni su marljivo čistili njegov mural u Beogradu nakon što ga je kantom boje zalio aktivist Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS).

"Mogućnost da ovakav mural egzistira u centru Beograda ili bilo kom delu Srbije me duboko posramljuje kao građanina", rekao je Đorđo Žujović, aktivist i član SDPS-a.

Na kraju je inspekcija stanarima naložila da uklone mural, zbog kojeg je sinoć bilo vrlo burno. Policija je razdvajala Mladićeve pristaše i skupinu ljudi koja je mural htjela prebojiti

"Posao policije je da osigurava javni red i mir. Po kom principu stoje Praljkovi murali u zemlji Europske unije?", rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Pročitajte i ovo DUBOKE PODJELE Balkanskom krvniku ime treba biti na listi najbrutalnijih u povijesti, a oni puštaju filmove njemu u čast

Zbog murala su zastupnici u Europskom parlamentu pripremili pismo u kojem od Srbije traže da prestane slaviti ratne zločince.

"Ono što bi trebalo očekivati kao jednu vrstu nadgradnje ove naše aktivnosti u Europskom parlamentu, to je ponašanje i Europskog vijeća, ali i Europske komisije. Oni zapravo već godinama, neću reći toleriraju, ali jednostavno prešućuju ulogu koju Vučićev režim ima na Zapadnom Balkanu", rekao je Tonino Picula, SPD-ov zastupnik u Europskom parlamentu.

Pročitajte i ovo "PRESUDA DOŠLA PREKASNO" Ivana Petrović komentira presudu balkanskom krvniku: "Srebrenički genocid nije rasvijetljen do kraja. Tko je podupirao Ratka Mladića?"

Europskoj komisiji Dnevnik Nove TV poslao je upit o tome kako gledaju na to što se vlasti u Srbiji, zemlji koja pregovara o pristupanju Europskoj uniji, ne ograđuju od ratnih zločinaca.

"Srbija mora nastaviti i produbiti reforme i na područjima slobode izražavanja i odnosa prema ratnim zločinima. To je ključno za zemlju kako bi mogla krenuti naprijed na svojem putu prema EU", stoji u odgovoru Ane Pisonero, glasnogovornice Europske komisije za susjedstvo, proširenje i međunarodno partnerstvo.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr

Povezane teme