pojavile su se nove snimke

Otkriveni dokazi da je Kina slala špijunske balone i u druge zemlje: U otkrivanju pomogla umjetna inteligencija

Špijunski balon iznad SAD-a Foto: AFP PHOTO / CHASE DOAK
Prema najnovijim otkrićima, Kina svoje špijunske balone nije slala samo u SAD, nego i u zemlje Azije.

Pojavile su se nove snimke koje pokazuju kineske špijunske balone iznad Azije. Letjeli su iznad Japana i Tajvana. Japan je potvrdio da su baloni letjeli iznad njegova teritorija te je dodao da su spremni oboriti ih u budućnosti. Kina se još uvijek nije oglasila o cijelom događaju.

"Nije bio samo jednokratan, već kontinuirani napor koji datira najmanje pet godina. Posebno su dizajnirani za ove misije dugog dometa", rekao je John Culver, bivši analitičar CIA-e za istočnu Aziju za BBC Panoramu i dodao da su neki navodno oplovili svijet.

U suradnji sa Synthetaicom, tvrtkom za umjetnu inteligenciju, BBC je pronašao više slika balona koji prelaze istočnu Aziju. Corey Jaskolski, osnivač tvrtke, otkrio je dosad nikad objavljene slike koje pokazuju da je balon početkom rujna 2021. godine preletio sjeverni Japan. Jaskolski također vjeruje da je taj balon lansiran duboko u Kini.

Pročitajte i ovo najveći ratni brod usidren kod Splita Pogledajte kako izgleda paluba američke grdosije i što o Hrvatskoj kažu članovi posade: "Uzbuđen sam jer ću upoznati kulturu i otkriti odakle mi je obitelj"

U Japanu, koji je blizak saveznik SAD-a, nalazi se najviše američkih snaga u jednoj stranoj zemlji. 

"Vlada poduzima sve mjere predostrožnosti kako bi svakodnevno pratila situaciju", rekao je Yuko Murakami iz japanskog ministarstva obrane te dodao da je čak spremna srušiti balone da se zaštiti život i imovina ljudi na teritoriju Japana.

Američki State Department izjavio je da vjeruje da su kineski baloni opremljeni za prikupljanje obavještajnih signala i da je letjelica koja je srušena u SAD-u imala brojne antene, vjerojatno sposobne za prikupljanje i geolociranje komunikacija.

 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

 

Detaljnijim istraživanjem pronađene su dvije fotografije koje je snimila tajvanska meteorološka služba, a na njima se vide baloni iznad glavnog grada Tajvana krajem rujna 2021. godine. U otkrivanju špijunskih balona pomogao im je sustav umjetne inteligencije u koji je Jaskolski unio skice i grube koordinate na kojima je balon posljednji put viđen. 

Pročitajte i ovo Napad na zastupnika Mlinarić tvrdi da je žrtva hakerskog napada: "Preuzeli su nam stranicu stranke, ali meta sam bio ja"

Radeći sa satelitskim slikama koje je dostavila tvrtka Planet Labs, Corey je unio sve informacije u svoj sustav, poznat kao RAIC (Rapid Automatic Image Categorization), kako bi locirao balone, što se kasnije pokazalo kao uspješna metoda. 

Ranije ove godine upravo zbog špijunskog balona dodatno su se narušili američko-kineski odnosi. Balon je kasnije oboren u blizini američke obale.

Kina je u cijeloj situaciji tvrdila da se radi o civilnoj zračnoj letjelici koja se koristila za znanstvena istraživanja kao što je to meteorologija.