Kako javlja BBC, za povjerenje vladi glasovala su 153 od 300 zastupnika. Papandreu, koji je dan nakon najave referenduma na kojoj se grčki narod trebao izjasniti o prihvaćanju mjera štednje u zamjenu za europski novac i spas od bankrota, a kojim je ugrozio opstanak eurozone i razljutio članice EU te povukao tu odluku, u dugom je govoru prije izglasanog povjerenja istaknuo kako je dogovor s EU o otpisu 50 posto duga velik uspjeh koji Grčkoj garantira ostanak u Uniji i daje posljednju šansu za oporavak. 'Ovo nam je možda i zadnja šansa da obnovimo gospodarstvo. U suprotnom, bit ćemo prosjaci', poručio je Papandreu.
Papandreu je ocijenio da bi izvanredni izbori u ovom trenutku imali katastrofalne posljedice te je najavio sastavljanje šire koalicijske Vlade jer smatra kako je u gorućim pitanjima nužan maksimalan konsenzus i dogovor.
Socijalistička stranka premijera Papandreua PASOK, inače, u parlamentu ima većinu, no opstanak Vlade bio je upitan kao rezultat golemih pritisaka iz EU, ali i iz domaće javnosti, jer je dio građana, pa potom i političara, zaključio da nakon najave referenduma čiji bi rezultat možda uzdrmao opstojnost Europske unije, pa zatim povlačenjem te odluke, Papandreu izgubio svaki kredibilitet. Iz Eu su pak poručili da bi izlazak i eurozone za Grčku zapravo značio izlazak iz EU.