Washington nema pravo veta u Općoj skupštini. Sjedinjene Države glasovale su protiv nacrta rezolucije, zajedno s Izraelom i osam drugih zemalja. Tekst je dobio 153 glasa za, dok su 23 zemlje bile suzdržane od glasanja.
Rezolucije Opće skupštine nisu obvezujuće, ali imaju političku težinu.
Veleposlanica SAD-a pri UN-u Linda Thomas-Greenfield rekla je Općoj skupštini prije glasovanja da postoje aspekti rezolucije koje SAD podržava, poput potrebe da se hitno pozabavi strašnom humanitarnom situacijom u Gazi, zaštite civili i oslobode taoci.
Ali dodala je: "Svaki prekid vatre u ovom trenutku bio bi privremen u najboljem slučaju, a opasan u najgorem - opasno za Izraelce, koji bi bili izloženi nemilosrdnim napadima, a također opasno za Palestince, koji zaslužuju priliku da izgrade bolju budućnost za sebe, slobodnu od Hamasa."
Prije glasovanja u UN-u, američki predsjednik Joe Biden rekao je na događaju prikupljanja sredstava za svoju kampanju za reizbor 2024. da Izrael gubi međunarodnu podršku zbog "neselektivnog bombardiranja koje se događa".
Hrvatska je glasovala za rezoluciju i bila je među tri četvrtine zemalja UN-a koje su u utorak zatražile trenutačni humanitarni prekid vatre u ratu Izraela i Hamasa, na koji su Sjedinjene Države uložile veto u Vijeću sigurnosti prošli tjedan.
Sjedinjene Države glasovale su protiv nacrta rezolucije, zajedno s Izraelom i osam drugih zemalja. Tekst je dobio 153 glasa za, uključujući hrvatski, dok su 23 zemlje bile suzdržane od glasanja. Od europskih zemalja protiv su bile jedino Austrija i Češka.
Rezolucije Opće skupštine nisu obvezujuće, ali imaju političku težinu.
Prije mjesec i pol dana Opća skupština Un-a glasala o rezoluciji o održivom humanitarnom primirju u Gazi, ali je Hrvatska tada uz još 13 zemalja bila protiv jer se u njoj nisu spominjali teroristički zločini Hamasa u Izraelu.