Ruska invazija na Ukrajinu je događaj s reperkusijama daleko izvan europskih granica, koji je natjerao Japan da preispita regionalnu sigurnost, kazao je japanski ministar vanjskih poslova Yoshimasa Hayashi.
Nakon što je novinska agencija Nikkei Asia prva izvijestila o planovima za otvaranje ureda u Japanu prošle srijede, pozivajući se na neimenovane japanske i NATO-ove dužnosnike, stigla je i službena potvrda.
Japan je u pregovorima oko otvaranja ureda za vezu NATO-a, prvog te vrste u Aziji, rekao je Hayashi u razgovoru za CNN i istaknuo: ''Već smo u raspravama, ali nikakvi detalji još nisu finalizirani. Razlog zbog kojeg razgovaramo o ovome je taj što je od agresije Rusije na Ukrajinu svijet postao nestabilniji.''
''Nešto što se događa u istočnoj Europi nije ograničeno samo na pitanje u istočnoj Europi, to izravno utječe na situaciju na Pacifiku i zato suradnja između nas u istočnoj Aziji i NATO-a postaje sve važnija'', kazao je Hayashi.
Dodao je da Japan nije ugovorni član NATO-a, ali da ovaj potez šalje poruku da azijsko-pacifički partneri bloka surađuju s NATO-om na vrlo stabilan način.
NATO ima slične urede za vezu na drugim mjestima, uključujući Ukrajinu i Beč. Ured za vezu u Japanu omogućit će rasprave s NATO-ovim sigurnosnim partnerima, poput Južne Koreje, Australije i Novog Zelanda, o geopolitičkim izazovima, novim i disruptivnim tehnologijama i kibernetičkim prijetnjama, izvijestio je Nikkei Asia prošli tjedan.
Kina, koja je prethodno upozorila da se protivi širenju NATO-a u Aziji ili sličnog bloka koji se pojavljuje u regiji, već je ljutito odgovorila na prethodna izvješća o mogućem japanskom uredu.
Hayashi je rekao da otvaranje bilo kojeg ureda NATO-a nije namijenjeno slanju poruke bilo kojim određenim zemljama, no dodao je da sigurnosno okruženje u Aziji postaje sve teže i složenije, a Kinu je istaknuo kao najveći izazov.
Također je ukazao na Rusiju kao susjeda Japana i prijetnju sjevernokorejskog nuklearnog pokusa, a nastojao je i umanjiti zabrinutost da bi otvaranje ureda NATO-a u Tokiju moglo dodatno rasplamsati napetosti.
"Ne osjećam da je to slučaj'', kazao je i podsjetio da Japan ima pacifistički ustav od Drugog svjetskog rata, što se, kako tvrdi, odražava i u ovom potezu: ''Ne vrijeđamo nikoga, branimo se od bilo kakvog uplitanja i zabrinutosti, a u nekim slučajevima i prijetnji.''