Prošlo je tek pet sati ujutro, a temepratura je već 20 stupnjeva. Još je mračno.
Kombajn polako prolazi kroz redove vinove loze dok mu snažna svjetla pokazuju put.
Berba grožđa traje već tri sata.
"Noćna berba se obavlja zbog kvalitete grožđa, njegove svježine i okusa", objašnjava vozač Loic Malherbe i dodaje: ''Nije loše, samo je život u drugom ritmu... Bolje je i za opremu i za ljude.''
Već je to uobičajena praksa u nekoliko vinarskih zemalja s vrućim ljetima, ali postat će još češća s obzirom na ubrzavanje klimatskih promjena.
Berba noću također može pomoći uzgajivačima u financijskim poteškoćama da uštede novac, smatra Kees Van Leeuwen, profesor vinogradarstva na Sveučilištu Bordeaux Sciences Agro.
Objasnjava da mogu preskočiti hlađenje grožđa dok ga vuku na prešanje, naime: "Ako se berba obavlja noću, temperatura grožđa je niža, posebno u usporedbi s vrlo vrućim danima. Postoji velika ušteda u korištenju energije."
Noćna berba već je uobičajena u Australiji i Kaliforniji zbog vrućine, a prema Van Leeuwenu praksa se širi u regiji Bordeaux, piše France24.
Rastuće temperature ubrzavaju sazrijevanje grožđa i guraju berbu ranije i u toplija razdoblja.
''Sjećam se kad sam bio mali gledajući svoje roditelje kako beru u studenome. Prošle godine smo završili 30. rujna'', prisjetio se vlasnik jednog od vinograda Stephane Heraud i dodao: "Svatko tko kaže da klimatske promjene nisu stvarne nije vinar iz Bordeauxa."