Mađarski parlament odobrio je u ponedjeljak zakon kojim se Švedskoj omogućava pridruživanje NATO-u, konačno otvarajući put toj nordijskoj zemlji da se pridruži zapadnom obrambenom savezu dok rat bjesni u Ukrajini. Mađarska je posljednja među 31 članicom saveza ratificirala članstvo Švedske nakon višemjesečnog odugovlačenja vladajuće stranke Fidesz po tom pitanju.
Premijer Viktor Orban rekao je u ponedjeljak u parlamentu, uoči glasovanja, da će švedsko-mađarska obrambena suradnja i pristupanje Švedske NATO-u ojačati sigurnost Mađarske.
Švedski premijer Ulf Kristersson oduševljeno je reagirao na odluku mađarskog parlamenta, poručivši da se radi o "povijesnom danu". Švedska je sprema preuzeti svoje dužnosti u NATO-u, dodao je premijer Ulf Kristersson. Švedska je zatražila ulazak u NATO 2022. zajedno s Finskom nakon ruske invazije na Ukrajinu. Glavni tajnik Jens Stoltenberg pozdravio je odluku mađarskog parlamenta.
"Sada kada su svi saveznici odobrili, Švedska će postati 32. saveznik NATO-a. Švedsko članstvo učinit će nas sve snažnijima i sigurnijima", objavio je na X-u.
Širenje NATO saveza
Glasanje u Parlamentu je uslijedilo nakon posjeta švedskog premijera Ulfa Kristerssona Mađarskoj u petak kad su dvije zemlje potpisale sporazum o naoružanju. Članstvo Švedske u NATO-u podržalo je 188 zastupnika u mađarskom parlamentu. Šestero ih je bilo protiv, a nitko nije bio suzdržan.
Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana bila je suočena s pritiskom saveznika u NATO-u da omogući ulazak Švedske u taj savez.
"Napokon se to dogodilo, Švedska je 32. članica saveza, a NATO je postao jači", rekla je parlamentu Agnes Vadai, zastupnica oporbene stranke Demokratska koalicija (DK).
Stockholm je napustio svoju politiku nesvrstanosti kako bi bio sigurniji u NATO-u nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 2022.
Sa Švedskom koja je nakon Finske ušla u NATO, ruski predsjednik Vladimir Putin postigao je upravo ono što je htio spriječiti kada je pokrenuo svoj rat u Ukrajini - širenje NATO-a, rekli su zapadni čelnici.
Finska je postala članica NATO-a prošle godine, ali Švedska je bila u čekaonici jer su Turska i Mađarska, zemlje koje održavaju bolje odnose s Rusijom nego ostale članice NATO-a predvođene Sjedinjenim Državama, imale prigovore.
Turska je za ratifikaciju članstva Švedske u NATO-u zahtijevala oštrije mjere protiv militanata Kurdistanske radničke stranke (PKK) za koje je Ankara tvrdila da su pronašli dom u Švedskoj.
Švedska je promijenila svoje zakone i ublažila pravila o prodaji oružja kako bi umirila Tursku. Turski predsjednik Tayyip Erdogan povezao je ratifikaciju i s američkim odobrenjem prodaje borbenih zrakoplova F-16 Turskoj. Ankara sad očekuje od SAD-a da radi na tome da osigura odobrenje američkog Kongresa.
Odugovlačenje Mađarske
Odugovlačenje Mađarske bilo je manje jasno. Budimpešti su uglavnom smetale kritike Švedske na smjer demokratskog razvoja Mađarske pod nacionalističkim premijerom Orbanom, ali izostali su konkretni zahtjevi.
Orban, koji je odbio poslati oružje u susjednu Ukrajinu i više puta kritizirao zapadne sankcije protiv Rusije, ponovno je pozvao u ponedjeljak na primirje u Ukrajini.
Pristupanje Švedske, koja nije bila u ratu od 1814., kao i Finske najznačajnije je proširenje NATO-a od njegovog približavanja istočnoj Europi 1990-ih.
Iako je Švedska posljednjih desetljeća povećala suradnju s NATO-om i pridonosila operacijama u zemljama poput Afganistana, njezino članstvo trebalo bi pojednostaviti planiranje obrane i suradnju na sjevernom krilu obrambenog saveza.
Švedska u NATO donosi i resurse kao što su vrhunske podmornice prilagođene uvjetima Baltičkog mora i pozamašnu flotu borbenih zrakoplova Gripen domaće proizvodnje. Osim toga, Švedska povećava vojnu potrošnju koja bi ove godine trebala dosegnuti NATO-ov prag od dva posto BDP-a.
Ratifikaciju će sada potpisati predsjednik mađarskog parlamenta i mađarski predsjednik u roku nekoliko dana, nakon čega će se preostale formalnosti poput polaganja pristupne dokumentacije u Washingtonu, vjerojatno brzo zaključiti.