"Prema informacijama pokrajinskih ureda za borbu protiv kriminala, kriminalna banda je pomoću trika "Lažni policajci" opljačkala novca, nakita i zlata u vrijednosti od preko 120 milijuna eura", javlja ARD.
Uredi za borbu protiv kriminala zabilježili su diljem Njemačke preko 154.000 pokušaja prevare, od kojih su kriminalci u 10.500 slučajeva imali uspjeha. U najvećem broju slučajeva žrtve su stariji građani.
Kriminalisti smatraju da je broj prevarenih građana mnogo veći, ali da mnogi zbog srama nisu prijavili da su postali žrtve prevaranata.
Trenutno u turskom gradu Izmiru traje proces protiv 81 optuženog, koje se sumnjiči da su preko posebno organiziranih pozivnih centara u Turskoj nazivali brojeve u Njemačkoj te se predstavljali kao policajci.
Građanima se savjetovalo da zbog navodnih brojnih provala u susjedstvu vrijednosti koje drže kod kuće predaju "policajcima" koji će ih posjetiti kod kuće, pri čemu se također radilo o članovima bande.
Članovi bande koji su radili u call-centrima uglavnom su turski državljani koji su živjeli i odrasli u Njemačkoj pa stoga govore njemački bez naglaska.
Jedan od prvooptuženih je Amar S., jedan od vodećih pripadnika tzv. Miri klana, koji je još 2012. pobjegao iz pritvora u Bremenu, gdje je čekao suđenje. Pored njega među prvooptuženima je još nekoliko pripadnika ovog kriminalnog klana koji uglavnom djeluje na zapadu i sjeveru Njemačke.
Mediji navode da se radi o pripadnicima arapske manjine Malami, koja živi na području Turske i Libanona. Mnogi pripadnici ove manjine su tijekom građanskog rata u Libanonu krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina došli u Njemačku kao ratne izbjeglice.
Njemačke vlasti već nekoliko godina intenzivno prate pripadnike nekoliko klanova koji pripadaju ovoj etničkoj skupini, a koji se povezuju s nekima od najspektakularnijih pljački posljednjih godina, poput krađe 100 kg teškog zlatnika iz berlinskog muzeja.
Klanovi su uglavnom koncentrirani u Berlinu, Bremenu i Sjevernoj Rajni-Vestfaliji.
Stručnjaci smatraju kako je već i samo suđenje u Turskoj, zbog "mukotrpne pravne suradnje" između Turske i Njemačke, iznenađenje.
Turske vlasti su priopćile kako su tijekom istrage zaplijenile novca i nekretnina u vrijednosti od 105 milijuna eura, od čega bi se, u slučaju presude, mogao isplatiti dio novca oštećenima.
Novac ukraden od njemačkih građana djelomično je ulagan u turističke objekte na turskoj obali.