Nameću svoju ideologiju

Htjela se vratiti u svoje selo pa otkrila da ono više ne postoji

Prosvjedi protiv kineskih vlasti Foto: Afp
Human Rights Watch objavio je izvještaj koji dokazuje da je Kina preimenovala stotine ujgurskih sela i gradova.

Kineske vlasti preimenovale su stotine ujgurskih sela i gradova te uklonile njihova vjerska i kulturna obilježja. Istraživanje Human Rights Watcha i norveške organizacije Pomoć Ujgurima objavile su izvještaj u kojem se navodi da je vlada u Pekingu u razdoblju između 2009. i 2023. provela na tisuće promjena kojima su elemente njihove kulture zamijenili onima kineske komunističke ideologije.

Prilikom uklanjanja ciljalo se na bilo kakvo spominjanje vjerskih ili ujgurskih kulturnih obilježja kao što su primjerice nazivi vjerskih učitelja i svetišta. Osim toga, vlada u Pekingu uklonila je i sva imena koja upućuju na ujgurska kraljevstva, republike i vođe prije osnivanja Narodne Republike Kine 1949. godine.

"Ovo je dio širih napora kineske vlade da poistovjeti islam s terorizmom", rekla je Elaine Pearson, direktorica azijskog odjela Human Rights Watcha, te nadodala da kineskim vlastima sve islamske ili arapske riječi zvuče prijeteći.

Pročitajte i ovo Borbena vježba Ruske nuklearne podmornice lansirale krstareće rakete: "Oružje je još jednom potvrdilo visoku pouzdanost"

"Preimenovali su ih kako bi im nametnuli ideologiju Kineske komunističke partije. To smo vidjeli i u načinu na koji su džamije rušene i mijenjane", nadodala je Pearson.

Tko su Ujguri

Ujguri su turska etnička skupina koja živi na zapadnom dijelu NR Kine i zbog kojih su kineske vlasti u posljednjih nekoliko godina na meti kritika organizacija za ljudska prava. Prije nekoliko godina objavljene su snimke dronovima koje su pokazivale stotine muškaraca s povezima na očima i zavezanih ruku te okružene desecima naoružanih specijalaca.

Kasnije je objavljeno da riječ o kampovima za reedukaciju u kojima su kineske vlasti tjerale Ujgure na prisilan rad. Rayhan Asat, ujgurski odvjetnik za ljudska prava i viši suradnik u Atlantskom vijeću, čiji je brat nestao u zatočeničkom režimu Xinjianga 2016., rekao je za Guardian da su promjene dio "sveobuhvatnog cilja Pekinga da potpuno iskorijeni ujgursku kulturu i narod i stvori sustav aparthejda".

Pročitajte i ovo jačaju veze VELIKA GALERIJA Pogledajte scene susreta od kojeg strepi svijet: "Situacija se komplicira i ubrzano mijenja"

Praksa preimenovanja lokacija, kao i mnoge druge politike nametnute u ovoj regiji prvi put su uvedene u Tibetu. Kineska je vlada 2023. godine počela Tibet nazivati Xizang u službenim dokumentima, no do šire javnosti rijetko dođu sve informacije.

Pearson iz Human Rights Watcha objasnila je kako ni za ovaj slučaj masovnog preimenovanja ne bi saznali da jedna žena nije puštena iz kampova za reedukaciju i da nije pokušala doći natrag do svojeg sela kada je otkrila da ono više ne postoji. Human Rights Watch još 2021. godine je objavio da je Kina počinila zločine protiv čovječnosti, a godinu poslije to je potvrdio i visoki povjerenik UN-a za ljudska prava.

Povezane teme