Kina je posljednja velika ekonomija koja je nastavila politiku nulte tolerancije na COVID, u sklopu koje se zatvaraju čitave četvrti ili gradovi, proglašavaju iznimno duge karantene i provode masovne kampanje testiranja.
Kinezi ovakva ograničenja sve teže podnose, a posljednjih su dana mnogi od njih sudjelovali u demonstracijama.
Nastojeći izbjeći prikazivanje snimki sa stadiona punog navijača bez zaštitnih maski za kineske gledatelje, sportski kanal CCTV konstantno je za vrijeme prijenosa utakmice između Japana i Kostarike sve snimke na kojima su u krupnom planu gledatelji bez maski, zamijenio snimkama s terena ili snimkama više gledatelja, ali s velike udaljenosti na kojima se lica ne razabiru.
Istodobno je necenzurirani prijenos utakmice za zainteresirane gledatelje bio dostupan na internetskim stranicama, uključujući i Douyin, kinesku verziju TikToka.
Deseci milijuna stanovnika većih gradova, uključujući Peking, Guangzhou i Chongqing u nedjelju su bili u svojevrsnoj karanteni, dok su snimke sa Svjetskog kupa prikazivale mnoštvo ljudi na stadionu bez ikakvih zdravstvenih ograničenja.
Na popularnoj internetskoj stranici WeChat pojavilo se otvoreno pismo u kojemu korisnici postavljaju pitanje je li Kina doista "na istom planetu" kao i Katar, a dovedena je u pitanje i kineska politika protiv koronavirusa, no vlasti su ga vrlo brzo cenzurirale.
U nedjelju su u Šangaju i Pekingu prosvjedovale stotine ljudi, buneći se protiv kineske politike nulte tolerancije na COVID. Na ulice su izašli i stanovnici Wuhana.