Od tog je broja 149 umrlih i 398 zaraženih zabilježeno u pokrajini Hubei, žarištu epidemije, navele su kineske vlasti, čime je ukupan broj zaraženih porastao na 77.152, a ukupan broj smrti na 2592.
Unatoč velikom broju mrtvih i širenju epidemije diljem svijeta, službene statistike pokazuju trend usporavanja širenja virusa unutar Kine.
Južna Koreja objavila je da je u ponedjeljak umrla sedma zaražena osoba, dok je broj zaraženih porastao za 161, na ukupno 763. Mnogi od njih povezani su s bolnicom u gradu Cheongdou nedaleko od Daegua i vjerskom skupinom Isusovom crkvom Shincheonji, objavile su južnokorejske vlasti.
Pet ljudi umrlo je u bolnici koja je u međuvremenu izolirana kako bi se zaustavilo širenje virusa. Cheongdo i Daegu proglašeni su ''zonom posebnog opreza''.
Zaokret u epidemiji
Sve veći broj zaraženih koronavirusom izvan Kine potvrđuje zabrinutost Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) zbog opasnosti širenja epidemije, ocijenili su u nedjelju stručnjaci, pozivajući na pojačan oprez.
"Epidemija Covida-19 doživjela je zaokret u posljednjih 48 sati. WHO i njegove zemlje članice moraju sada razmisliti o tome da sa strategije suzbijanja prijeđu na strategiju smanjivanja štete, to jest ograničavanja negativnih posljedica daljnjeg prenošenja virusa", misli profesor Devi Sridhar, voditelj programa Upravljanje u zdravstvu na medicinskom fakultetu u Edinburghu, u Velikoj Britaniji.
U petak je ravnatelj WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus zazvonio na uzbunu: "U trenutku dok razgovaramo još možemo zaustaviti epidemiju, ali manevarski prostor se sužava."
Problem je napose porast broja zaraženih izvan središta epidemije u Kini "koji nisu jasno epidemiološki povezani, nisu bili na putu ni u doticaju s osobama kojima je dijagnosticirana bolest".
Tako su se posljednjih dana pojavila i razvila žarišta u Južnoj Koreji, Iranu i Italiji, gdje je u nekoliko dana zabilježeno više od 150 slučajeva i jedanaest je gradova u svojevrsnoj izolaciji.
Slučajevi prijavljeni u Libanonu i Kanadi dolaze najvjerojatnije iz Irana.
Potraga za "prvim pacijentom"
Što se tiče autohtonog žarišta u Italiji, znanstvenicima je teško utvrditi tijek zaraze "prvog pacijenta" s kojeg se virus proširio.
"Ono što se događa u Italiji i u Južnoj Koreji moglo se dogoditi bilo gdje u svijetu", upozorava profesor Sridhar.
"Mislim da je ovo nova faza" u širenju Covida-19, rekao je Eric D'Ortenzio, epidemiolog u francuskom Državnom institutu za zdravlje i za medicinsko istraživanje.
Taj stručnjak upozorava da se u novim zemljama u kojima je otkriven virus događa "lančano prenošenje počevši od nepotvrđenih slučajeva", iako u očekivanju točnijih podataka umanjuje ulogu prenositelja epidemije kod asimptomatskih slučajeva.
No misli da se jasno nameće zaključak: "Nužan je pojačan oprez i vlasti moraju pooštriti nadzor", bilo da je riječ o samoniklim slučajevima ili o mogućem uvoženju virusa iz žarišta epidemije.
Novi koronavirus, službenog naziva Covid-19, koji se u prosincu pojavio u kineskom gradu Wuhanu u pokrajini Hubei, proširio se iz Kine na više od dvadeset zemalja i teritorija na gotovo svim kontinentima.
Prema najnovijim službenim podacima, Kina trenutačno broji 76.936 oboljelih, s 2442 umrlih do subote. Većina smrtnih slučajeva zabilježena je u spomenutoj pokrajini Hubei.
Izvan Kine je zabilježeno 1500 zaraženih, većinom u Južnoj Koreji i na kruzeru Diamond Princess u Japanu. (Hina)