Tenzijama koje su nastale zbog referenduma u Kataloniji još uvijek se ne nazire kraj, što potvrđuje i nedavna izjava Carlesa Puigdemonta, katalonskog predsjednika.
"Svakog tjedna i sa svakom greškom, dobili smo veću društvenu snagu, uvjerljiviju većinu u Kataloniji koja ne prihvaća ovu situaciju. Stoga državna intervencija u našu autonomiju, uhićenje članova vlade ili mene osobno, može biti konačna pogreška", rekao je Puigdemont.
Ipak, Katalonci nisu jedini koji bi se mogli odvojiti od trenutnih država ili saveza u kojima se nalaze. Osim španjolskih pokreta za neovisnost Baskije i Katalonije, važna je i Škotska, koja je prije tri godine održala referendum o osamostaljenju od Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske.
Promjenu statusa traže i neke skupine u Walesu te Sjevernoj Irskoj. U njoj su aktivni i irski republikanci koji traže ujedinjenje s Republikom Irskom.
U Belgiji veća prava traže pokreti u Flandriji i Valoniji. Politička stranka Sjeverna Liga u Italiji traži autonomiju ili neovisnost takozvane Padanije.
Istovremeno, na istoku Ukrajine traje oružani sukob proruskih separatista u Donbasu i središnjih vlasti, dok je Krim nakon spornog referenduma anektirala Rusija.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr