Baš kao što je to u nedjelju istaknuo Gianluca Valensise, seizmolog na talijanskom Nacionalnom institutu za geofiziku i vulkanologiju, teško je reći kada će tlo u Italiji prestati podrhtavati.
Stranica European Mediterranean Seismological Centre bilježi da je u utorak u središtu Italije došlo do čak sedam novih potresa unutar samo sat i pol, s time da je onaj najsnažniji bio magnitude 4.9.
Trajao je osam sekundi, a svjedoci tvrde da su im se kuće tresle unatoč tome što su se nalazili i više od 30 kilometara udaljeni od epicentra (Pieve Torina).
''Potres jačine 6 i više stupnjeva stvara podrhtavanja koja su raspodijeljena diljem susjednih rasjednih linija i mogu uzrokovati njihovo lomljenje. Proces se može nastaviti unedogled", napomenuo je Valensise, čije riječi ne djeluju nimalo utješno za sve koji ovih dana žive u strahu.
"U Hrvatskoj smo potres osjetili intenzitetom trećeg do četvrtog stupnja"
A prisilno raseljenih je u ovom trenutku čak 15 tisuća, s time da u civilnoj zaštiti očekuju da će broj narednih dana još rasti.
Podsjetimo, taj isti središnji dio Italije u nedjelju je pogodio potres jačine 6.5 stupnjeva, a geofizički odsjek PMF-a u Zagrebu objavio je da se osjetio i u većem dijelu Hrvatske, poglavito u obalnom dijelu zemlje i na višim katovima zgrada.
Uslijedio je kao nastavak pojačane seizmičke aktivnosti koja je započela u kolovozu ove godine u području Amatrice-Norcia (tada je poginulo 298 ljudi, op.a.), te je ocijenjeno da samo pukim čudim nitko nije smrtno stradao.
Spomenuti je potres u nekim područjima pomaknuo tlo do 70 centimetara, a satelitske snimke su pokazale da je promijenio krajolik površine preko 130 četvornih kilometara.
Nakon potresa dogodilo se još 1100 udara, uključujući 19 potresa magnitude između četiri i pet stupnjeva te 240 magnitude između tri i četiri stupnja, objavio je Nacionalni zavod za geofiziku i vulkanologiju.