U posebnoj izjavi dostavljenom medijima iz rijaseta (poglavarstva) Islamske zajednice u BiH navodi se da ona dijeli zabrinutost velikog broj svojih članova zbog najava izmjene izbornog zakona jer smatraju da one vode daljnjoj etničkoj podjeli države i novim blokadama, a u konačnici ozakonjuju segregaciju i aparthejd.
Za Islamsku zajednicu je, kako se navodi, neprihvatljivo inzistiranje na tome da glasovi jedne etničke ili nacionalne skupine, u ovom slučaju Bošnjaka, pa i muslimanskih manjina kao npr. Albanaca ili Roma, vrijede manje od pripadnika nekih drugih naroda.
"Apeliramo na visokog predstavnika i one koji su popustili pod pritiscima ucjenjivačkih politika iz susjedstva i blokada koje provode isti oni kojima se sada daju još veće ovlasti da sa istim blokadama i politikama podjela i segregacije nastave, da razmisle o dalekosežnim posljedicama svojih odluka", stoji u izjavi uz poziv da se prekine "histerična rasprava", a odlučivanje o izmjenama izbornog sustava vrati u institucije BiH.
Dodatno su optužili hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića da svojim izjavama ponižava bosanskohercegovačke muslimane prikazujući ih kao "manje vrijedne ljude".
"Njegova posljednja izjava u slučaju Adisa Ahmetovića (zastupnika u Bundestagu podrijetlom iz BiH) u kojoj ga etiketira samo zbog njegova podrijetla i vjerske pripadnosti to potvrđuje i na to treba upozoriti muslimanske i svjetske lidere. Ne možemo se pomiriti da takav jezik postane prihvatljiv u Europi i da ne nailazi na bilo kakvu osudu", stoji u izjavi.
Sve političke stranke bošnjačke i građanske orijentacije ranije su također oštro osudile prijedloge o izmjenama izbornog zakona koje se odnose na funkcioniranje Federacije BiH, a posebice uvođenje cenzusa od tri posto po županijama za izbor zastupnika iz konstitutivnih naoda u Dom naroda entitetskog parlamenta.
Uvođenje cenzusa spriječilo bi da se klub Hrvata u Domu naroda popunjava zastupnicima iz županija u kojima je broj Hrvata samo simboličan i koje onda bošnjačke i građanske stranke uvrštavaju na svoje izborne liste. Time bi se istodobno osiguralo da se izvršna vlast u Federaciji BiH ne može formirati bez sudjelovanja legitimnih predstavnika hrvatskog naroda.
Nekoliko bošnjačkih nevladinih udruga zbog toga je pozvalo na prosvjede pred sjedištem OHR-a u Sarajevu naredne srijede a dio medija vodi sve prljaviju kampanju protiv Schmidta, dok neki sve otvorenije upiru prostom na Hrvatsku kao kreatora ovakvih rješenja.
Čitani portal Klix tako je bez pozivanja na bilo kakav izvor objavio kako su prijedlozi promjena izbornog zakona napisani u Zagrebu uz tvrdnju da ih je početkom srpnja hrvatski ministar Gordan Grlić Radman proslijedio OHR-ovim pravnim stručnjacima.
Portal Istraga.ba blizak bošnjačkim političkim strukturama gotovo je istodobno objavio pamflet u kojemu se visokog predstavnika Schmidta opisuje kao simpatizera nacista tvrdeći kako je 2007. godine kao tadašnji državni tajnik u njemačkom ministarstvu obrane pokušao rehabilitirati pilota Luftwafea Wernera Möldersa.