Iako Iran negira naoružavanje ruske vojske iz svojeg arsenala, obaranjem više dronova pokazalo se kako je velik broj napada na stratešku infrastrukturu u Ukrajini izveden upravo njihovim dronovima, koji su, kako pokazuju nova istraživanja nevladinih organizacija, napravljeni od dijelova iz SAD-a, Europe i Japana.
U Izvješću koje je dobio The Wall Street Journal stoji kako su 50 posto od ukupno 200 tehničkih komponenti drona koji sije strah po Ukrajini proizvele tvrtke iz SAD-a, a trećinu one sa sjedištem u Japanu. Dron je pregledala Neovisna antikorupcijska komisija sa sjedištem u Kijevu.
Dijelovi iz Njemačke, SAD-a, Izraela...
Sankcije nametnute Iranu zbog nuklearnog programa osmišljene su upravo kako bi ih se spriječilo da koriste tehničku stručnost Zapada te kako bi ih odsjekle od međunarodnog financiranja i trgovine potrebne za razvoj vojske, uključujući bespilotne letjelice.
Ukrajina je uspjela hakirati jedan od dronova i natjerati ga da sleti bez oštećenja. U njemu su pronađeni servomotori koje je izradila japanska tvrtka Tonegawa-Seiko. Velik broj ostalih dijelova proizvela su dva najveća proizvođača čipova - Infineon Technologies AG u njemačkom vlasništvu i Microchip Technology sa sjedištem u Arizoni. Teleskopska infracrvena leća visoke rezolucije identična je modelu izraelske tvrtke Ophir Optronics Solutions, stoji u izvješću.
Kako Iran nabavlja dijelove?
Osnivač i izvršni direktor Sierra-Olympic Technologies, tvrtke sa sjedištem u Oregonu, Chris Johnston, rekao je kako je čak i za samog proizvođača dijelova teško utvrditi njihovo podrijetlo. Nakon pregleda fotografija kamere za koju u izvješću piše da je proizvedena u njegovoj kompaniji, kaže da su neki dijelovi isti, ali su drugi drugačiji, čime sugerira da nije proizvedena kod njih.
Jedan od načina kako je Iran mogao nabaviti sporne dijelove je obaranjem američkih dronova u Afganistanu ili Iraku. Također se upozorava da nisu sve zemlje uvele sankcije.
Poteškoće u sprječavanju isporuke Irana izaziva i kršenje zakona, koje je teško spriječiti. Neki dijelovi nisu obuhvaćeni sankcijama, pa se mogu nabaviti preko interneta, a neke Teheranu prodaju zemlje posrednice.
Američko ministarstvo financija sankcioniralo je u utorak nekoliko tvrtki i pojedinaca iz Irana, Rusije i Ujedinjenih Arapskih Emirata za koje smatraju da su odgovorni za proizvodnju i prijenos iranskih dronova kojima se Rusija koristi u Ukrajini.