Podsjetimo, Orbanu se na teret stavljala zlouporaba novca iz Europske unije, gušenje neovisnosti sveučilišta, ali i migrantska kriza.
Izvješće o stanju u Mađarskoj zastupnice Judith Sargentini (Klub zastupnika zelenih, Nizozemska) je usvojeno s 448 glasova za. HDZ-ovi europarlamentarci glasali su protiv. U utorak je mađarski premijer Viktor Orban poručio kako su optužbe Europske unije uvreda za Mađarsku. Izglasavanje odluke primljeno je u Mađarskoj uz poruku kako će se ta zemlja suprotstaviti odluci parlamenta.
Iz delegacije HDZ-a u Europskom parlamentu objasnili su svoju odluku i zašto su glasali protiv. Kako piše u objašnjenju, HDZ dijeli zabrinutost koja u EU postoji godinama, a vezana je uz poštivanje vladavine prava i temeljnih europskih vrijednosti u Mađarskoj.
Kako se dodaje u objašnjenju HDZ-ove delegacije u Europskom parlamentu, zastupnici pažljivo prate i analiziraju situaciju.
Objašnjenje delegacije HDZ-a o njihovom glasanju prenosimo u cijelosti.
"Rezolucijom Europski parlament po prvi puta u povijesti poziva Vijeće da utvrdi postojanje očite opasnosti da jedna država članica – Mađarska – teško krši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija. Za razliku od slučaja Poljske, postupak utvrđivanja povrede temeljnih vrijednosti EU u pogledu Mađarske nije odlučila pokrenuti Europska komisija.
HDZ dijeli zabrinutost koja u Europskoj uniji postoji već niz godina vezanu uz poštivanje vladavine prava i temeljnih europskih vrijednosti u Mađarskoj, osobito u području funkcioniranja ustavnog poretka, pravosuđa, akademskih sloboda te poštivanja prava migranata i tražitelja azila. U velikom dijelu radi se o područjima u kojima je Hrvatska, kako bi ušla u Europsku uniju, morala zadovoljiti vrlo visoke standarde.
HDZ-ovi zastupnici u Europskom parlamentu stoga su pažljivo analizirali Izvješće Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove te argumente koje je Mađarska izložila u proteklom razdoblju. Postupci koji se vode protiv Mađarske i izvješća relevantnih institucije i tijela EU-a, Vijeća Europe, OESS-a i Ujedinjenih naroda nastavit će se pratiti.
HDZ smatra da bi o spornim pravnim pitanjima svoju odluku u konačnici trebao donijeti i Sud Europske unije budući da se protiv Mađarske već vodi nekoliko postupka zbog kršenja pravne stečevine Europske unije. Tek ako bi se sudski utvrdilo kršenje pravne stečevine, a Mađarska ne bi postupila u skladu s odlukom Suda, tada bi bilo jasno da postojeći mehanizmi nisu dostatni te da bi trebalo ozbiljno razmotriti i druge.
Aktivacija članka 7. je iznimno osjetljivo političko i pravno pitanje koje bi trebalo biti zadnje sredstvo (ultima ratio) protiv države članice kada se svi drugi načini osiguravanja poštivanja temeljnih vrijednosti pokažu neuspješni. Stoga je delegacija HDZ-a u Europskom parlamentu danas glasovala protiv izvješća zastupnice Sargentini", stoji u objašnjenju HDZ-vih europarlamentaraca.