Svečanom ceremonijom i potpisivanjem pristupnih dokumenata u sjedištu NATO-a u Bruxellesu Finska je danas i službeno postala 31. članica tog vojnog saveza.
Dokumente o pristupanju Finske NATO-u potpisao je ministar vanjskih poslova Pekka Haavisto, čime je službeno okončana procedura za ulazak te zemlje u Sjevernoatlantski savez.
Nakon puta koji je započeo još u svibnju 2022., saveznici su danas službeno potvrdili ulazak Finske u NATO.
Na sastanku saveznika u Bruxellesu finski predsjednik Sauli Niinisto održao je posljednje konzultacije s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, kao i s američkim ministrom obrane Lloydom Austinom.
"Dobro došli u naš Savez. Finska će biti pouzdan saveznik. Njezino članstvo nije upereno ni protiv koga. Ovo je velik dan za Finsku i važan dan za NATO", rekao je Stoltenberg na prigodnoj svečanosti na kojoj je sudjelovalo visoko izaslanstvo Finske na čelu s predsjednikom Saulijem Niinistom i ministri vanjskih poslova država članica NATO-a.
Ulaskom Finske u NATO ostvarila se noćna mora za ruskog predsjednika Vladimira Putina, čija je invazija na Ukrajinu gurnula Švedsku i Finsku prema Sjevernoatlantskom savezu. No kada će Švedska ući u NATO još se ne zna s obzirom na to da Turska i Mađarska to tek trebaju odobriti.
Finski je predsjednik istaknuo da će neumorno raditi da i Švedska što prije postane članicom.
“Članstvo Finske nije dovršeno bez članstva Švedske. Nastavit ćemo neumorno rad na šveskom članstvu i očekujem da postane članicom na samitu Saveza u srpnju u Vilniusu”, dodao je finski predsjednik.
Moskva: To je napad na našu sigurnost!
Iz Kremlja su danas najavili protumjere na proširenje NATO-a.
"Ovo je daljnje pogoršanje situacije. Proširenje NATO-a napad je na našu sigurnost i na ruske nacionalne interese", rekao je novinarima glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.
"To nas prisiljava da poduzmemo protumjere", nastavio je.
Rusija i Finska dijele granicu dugu 1300 km, a Moskva je već rekla da će pojačati vojne divizije stacionirane na zapadu i sjeverozapadu zemlje.
NATO se u posljednjih 14 godina proširio na pet država. Hrvatska i Albanija primljene su 2009., Crna Gora 2017., Sjeverna Makedonija 2020. i danas Finska.