Brazil se zalaže za potpisivanje sporazuma do kraja mjeseca dok traje njegovo predsjedanje skupinom G20. Zagovornici sporazuma uključujući Njemačku, najveće gospodarstvo EU-a, objašnjavaju da će se sporazumom otvoriti više tržišta za izvoz.
S druge strane Francuska, najveći poljoprivredni proizvođač u EU-u, pokušava uvjeriti druge članice Unije da se usprotive sporazumu.
"Francuska ne može i neće prihvatiti ovaj dogovor pod trenutnim uvjetima", izjavio je francuski premijer Michel Barnier nakon sastanka s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen.
Poljoprivrednici kažu da će sporazum s Mercosurom koji uključuje Brazil, Argentinu, Boliviju, Paragvaj i Urugvaj stvoriti nepoštenu konkurenciju za farmere i proizvođače hrane u EU jer će omogućiti velik uvoz proizvoda koji nisu vezani istim strogim propisima s kojima se oni suočavaju.
Oko stotinu poljoprivrednika okupilo se blizu sjedišta EU-a, upozoravajući da bi sporazum bio loš za okoliš i socijalna prava. Na jednom je traktoru stajao natpis "STOP EU-Mercosur", a na lutki koja je visjela s traktora pisalo je "Ubili su me europski političari".
Sporazumom EU-a i Mercosura omogućio bi se ulazak dodatnih 99.000 tona govedine, 190.000 tona šećera, 180.000 tona mesa peradi, milijun tona kukuruza, rekli su proizvođači.