"Glasanje predstavlja jasno odstupanje od očekivanja koja su pratila dodjelu (BiH) statusa kandidata za članstvo u EU. Prekid suradnje na ostvarivanju ključnih prioriteta EU je za žaljenje i potpuno je u suprotnosti sa željama i interesima svih građana BiH", stoji u reakciji koju potpisuje glasnogovornica EEAS Nabila Massrali.
EU se na taj način pridružila brojnim osudama vlasti u RS, predvođenih Miloradom Dodikom, zbog pokušaja da blokiraju rad Ustavnog suda jer im se ne dopadaju odluke koje taj sud donosi i odbijaju ih provoditi.
Narodna skupština RS u utorak je na Dodikov poticaj usvojila zakon kojim se i formalno zabranjuje provedba presuda Ustavnog suda na teritoriju tog entiteta, što je izravno kršenje ustava BiH i Daytonskog sporazuma, čiji je ustav sastavni dio.
U izjavi u ime EU glasnogovornica EEAS ističe kako su autoritet i integritet Ustavnog suda BiH kao najvišeg sudskog tijela Bosne i Hercegovine neupitni a odluke, koje su konačne i obvezujuće u cijeloj zemlji, moraju se poštovati.
U izjavi se navodi da EU dosljedno pokazuje da je lojalan partner državi Bosni i Hercegovini s nedvojbenom potporom njenoj perspektivi pristupanja EU kao jedinstvenoj, ujedinjenoj i suverenoj državi.