Visoki dužnosnici humanitarnih agencija pozvali su zapadne sile koje daju oružje i obavještajne podatke koaliciji, da nagovore većinom sunitske muslimanske arapske zemlje u Perzijskom zaljevu da ponovno sazovu pregovore pod okriljem UN-a s pokretom Hutija povezanih s Iranom kako bi se izbjeglo krvoproliće i okončao trogodišnji rat.
"Koalicijske kopnene snage sada su na vratima tog dobro utvrđenog, miniranoga grada", rekao je za Reuters Jan Egeland, glavni tajnik Norveškog vijeća za izbjeglice.
"Tisuće civila bježe iz rubnih dijelova Hodeidaha koji je sada zona sukoba" rekao je Egeleand..
"Ne možemo imati rat u Hodeidahu, to bi bilo kao rat u Rotterdamu ili Antwerpu, to su gradovi u Europi s kojima je moguća usporedba", upozorio je.
Vjeruje se da vojnici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i snage jemenske vlade vode koalicijske snage koje se gomilaju južno od grada s 400.000 ljudi, rekao je drugi humanitarni dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Prošli je tjedan podtajnik UN-a za humanitarna pitanja Mark Lowcock pozvao saudijsku koaliciju koja kontrolira jemenske luke da ubrza uvoz hrane i goriva.
Upozorio je da bi novih 10 milijuna Jemenaca moglo biti suočeno s umiranjem od gladi do kraja godine uz 8,4 milijuna koji su već pogođeni nedostatkom hrane u toj najgoroj svjetskoj humanitarnoj krizi.
U Jemenu od 2014. traje rat između vlade koju podržava Rijad i pobunjenika koji imaju podršku Irana.
Sukob se intenzivirao u ožujku 2015. kad su Hutiji napredovali do Adena, privremene prijestolnice vlade, zbog čega su Saudijska Arabija i njezini sunitski saveznici počeli zračnu ofenzivu na tu šijitsku pobunjeničku skupinu.
Saudijci strahuju da bi pobunjenici šijitskom Iranu, njihovom regionalnom protivniku, mogli pružiti uporište na Arapskom poluotoku. (Hina)