Stotine tisuća Palestinaca pobjeglo je na jug enklave nakon što je Izrael, kao odgovor na pokolj Hamasa u kibucima i glazbenom festivalu 7. listopada, objavio rat toj terorističkoj organizaciji i pokrenuo ofenzivu na sjever Gaze 27. listopada.
Nakon višednevnog zatišja zbog oslobađanja talaca koje je Hamas oteo, u zamjenu za palestinske zatvorenike, Izrael je nastavio ofenzivu kako bi eliminirao dužnosnike Hamasa i uništio njihovu infrastrukturu.
Dosad je izveo 10.000 zračnih udara na Gazu, dok je Hamas također nastavio raketirati Izrael.
U posljednjih nekoliko dana izraelski napadi koncentrirani su na područje Khan Yunisa.
Izraelski tenkovi na jugu Gaze
Prema očevicima, izraelska vojna vozila ušla su dva kilometra u dubinu, u selo al-Qarara, sjeveroistočno od Khan Yunisa.
"Tenkovi su ušli kroz kontrolnu vojnu točku Kisufim prema zapadu i nastavili dva kilometra do sela al-Qarara. Sada su nagomilani zapadno od ceste Salahadin", rekao je 59-godišnjak Amine Abu.
Moaz Mohammed (34) rekao je da se izraelski tenkovi nalaze na južnom dijelu ceste Salahadin, koja se proteže od sjevera do juga enklave.
Primorani bježati na jug Gaze, raseljeni Palestinci koji su izloženi svakodnevnom bombardiranju strahuju da će zbog ulaska izraelskih tenkova i pješaštva biti gurnuti sasvim prema Egiptu.
Predsjednik Palestinske uprave Mahmud Abas u telefonskom razgovoru s američkom potpredsjednicom Kamalom Harris izrazio je protivljenje raseljenju Palestinaca, bilo u Gazi ili cijelom okupiranom području.
Demantiraju optužbe o raseljavanju
Glasnogovornik izraelske vojske Jonathan Conricus rekao je da Izrael "ne pokušava nikoga raseliti".
"Ne pokušavamo nikoga nigdje trajno premjestiti", rekao je Conricus.
No ministrica za obavještajne poslove Gila Gamliel sredinom studenoga pozvala je međunarodnu zajednicu da se radije založi za dobrovoljno preseljenje Palestinaca izvan pojasa Gaze nego da šalje novac za obnovu područja.