Stanovništvo u strahu

''Otkriveni su ostaci još šest osoba u Paradiseu'': Vatrena stihija poharala i lokalitet s nuklearnim otpadom

1/5 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Nekoliko tisuća američkih vatrogasaca borilo se u utorak šesti dan zaredom s golemim šumskim požarima u Kaliforniji dok su ekipe za potragu pokušavale pronaći tijela eventualnih novih žrtava požara u kojima je već poginulo najmanje 50 osoba.

"Danas su otkriveni ostaci još šest osoba u Paradiseu", gradu s 26.000 stanovnika koji je doslovno prekrižen s karte i gdje je smrtno stradalo 48 od 50 žrtava, rekao je novinarima šerif Kory Honea.

Na sjeveru države požar nazvan "Camp Fire" spalio je 50.600 hektara a svladan je tek u razini 35 posto, po podacima kalifornijskih vatrogasaca (Cal Fire) u utorak ujutro. Više od 6500 kuća i 260 trgovina uništeno je otkad je izbio požar prošlog četvrtka.

Više od 5100 vatrogasaca raspoređeno je za taj požar, najpogibeljniji u povijesti Kalifornije.

"Puno rizika kombiniranog s teškim pristupom terenu u nekim zonama zakomplicirat će posao vatrogasaca", upozorio je Cal Fire u izvješću od utorka ujutro.

Nekoliko stotina kilometara južnije "Woolsey Fire" poharao je 39.300 hektara blizu Los Angelesa prije čemu su poginule najmanje dvije osobe. U utorak navečer suzbijen je samo u razini 40 posto.

Požar je izbio u četvrtak popodne blizu Thousand Oaksa, gradića koji je pogodila prethodnu večer pucnjava u baru u kojoj je poginulo 12 osoba.

Požar poharao i lokalitet s nuklearnim otpadom

Pojavile su se i informacije da je požar Woolsey prošao i kroz Santa Susana Field Lab (SSFL), odnosno federalni Superfund lokalitet na Simi Hillsu, koji je 1959. godine bio poprištem jednoj od najgorih nuklearnih katastrofi u povijesti SAD-a. Kalifornijska agencija kontrolu toksičnih substanci (DTSC), međutim, izvijestio je kako nema razloga od "bilo kakvih rizika pored onih koji dolaze uz uobičajeni šumski požar".

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Ipak, lokalno stanovništvo nije previše sigurno u to i ukazuju na to da vlasti otežu s čišćenjem lokaliteta s toksičnim otpadom te ih optužuju i za moguće zataškavanje, prenosi RT.

Robert Dodge, predsjednik društva Liječnika za socijalnu odgovornost iz Los Angelesa, kritizirao je DTSC i ukazao da je navedeni lokalitet, koji se trenutno u vlasništvu kompanije Boeing, i dalje radioaktivan i zagađen, unatoč obećanju agencije starom osam godina, da će ga počistiti.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

"Ti toksični materijali nalaze se u zemlji i vegetaciji SSFL-a, a kad se to zapali i prenese se u zrak u obliku dima i pepela, postoji realna mogućnost povećane izloženosti lokalnog stanovništva", kaže Dodge.

Da opasnosti od širenja radioaktivnih čestica u požaru nema, ponovila je i NASA, koja ima u vlasništvu manji dio navedenog lokaliteta, no dodali su da je njihovo područje pretrpjelo "značajnu štetu od požara".

I kuće slavnih bile u plamenu

Požar se brzo proširio prema jugu i dosegao u subotu slavno ljetovalište Malibu.

Gotovo 3600 vatrogasaca bori se s plamenom koji je uništio i kuće nekih slavnih osoba o čemu je više njih izvijestilo na društvenim mrežama.

Više od 250.000 osoba dobilo je naređenje da napuste svoje domove u širokom području blizu Sacramenta, glavnog grada te države na zapadu SAD-a, te u Malibuu i okolici.

U oba slučaja točni uzroci požara još nisu identificirani. (B.V./Hina)