Zakon će obuhvaćati šest sektora, uključujući zdravstvo, željeznicu, obrazovanje, protupožarnu i graničnu sigurnost, a zahtijevat će da dio članova sindikata tijekom štrajkova nastavi raditi kako bi se zadržala minimalna razina usluge.
Uslijed naglo rastuće inflacije i dugogodišnje stagnacije rasta radničkih plaća, Britanija se ove zime suočava s valom industrijskih akcija i štrajkova koji paraliziraju razne sektore, uključujući željezničku mrežu i zdravstveni sektor, piše Reuters.
Prema vladinim planovima za ograničavanje prava na štrajk, poslodavci će moći tužiti sindikate i otpuštati osoblje.
Iz ureda Rishija Sunaka nisu bili spremni na komentar za medije. Zakon bi trebao biti najavljen u četvrtak, kada se očekuje i vrhunac štrajka radnika željeznica. Čak 15 kompanija je uključeno, a dijelovi zemlje bit će u potpunosti odsječeni.
Najavljujući planove za uvođenje zakona protiv štrajkova, Sunak je u prošlomjesečnom razgovoru za Daily Mail rekao da će taj potez zaštititi živote ljudi i minimalizirati poremećaje u njihovim životima.
U Velikoj Britaniji već sada je teško organizirati štrajk. Potrebno je da se barem pola članova sindikata izjasni za kako bi se smio održati. U sektoru javnih djelatnosti ta brojka je nešto niža i iznosi 40 posto, ali obuhvaća sve članove, a ne samo one koji su prisutni u trenutku glasanja, piše Guardian.
Na najavu Sunaka da će dodatno ograničiti prava radnika sindikati su rekli kako pripremaju tužbu.