Zakon, čije je donošenje inicirao predsjednik RS Milorad Dodik, prihvaćen je glasovima zastupnika iz vladajuće većine koja je pod njegovom kontrolom.
Zastupnici oporbe bojkotirali su glasanje, a prije toga su tijekom rasprave upozorili kako je riječ o još jednoj predstavi za javnost te da zakon u konačnici neće imati nikakav pravni učinak jer će ga sigurno srušiti isti taj Ustavni sud BiH čije se djelovanje problematizira.
Dodik je također došao na sjednicu parlamenta ne bi li naveo i oporbu da podrži zakon, no u tome nije uspio, ali je zato napao Ustavni sud i vrijeđao njegove suce. Tvrdio je kako donose odluke protivne ustavu koje su na štetu RS.
Usvajanje zakona je sporno jer su prema ustavu odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće a za njihovo neprovođenje može se dobiti kazna do pet godina zatvora. Ustav BiH sastavni je dio Daytonskog sporazuma pa je postupak vlasti u RS izravno kršenje i tog dokumenta.
U RS-u planiraju posebnim zakonom štititi od kaznenog progona one koji ne budu provodili odluke Ustavnog suda.
Traže ukidanje Ureda visokog predstavnika
Vladajuća većina u RS usvojila je i zaključke u kojima se traži hitno donošenje novog zakona o Ustavnom sudu BiH te ukidanje Ureda visokog prestavnika.
Dužnosnicima iz tog entiteta u tijelima vlasti BiH naredili su da ne sudjeluju u donošenju bilo kojeg reformskog zakona dok se ti uvjeti ne ispune.
Odmah su im odgovorili iz Naše stranke (NS), koja je dio vladajućeg bloka na državnoj i na razini Federacije BiH, poručivši da od tog ultimatuma neće biti ništa.
"Ovo je pokušaj suspenzije ustava BiH na jednom dijelu njenog teritorija. Samim tim to je udar na ustavnopravni poredak naše zemlje i kao takav zaslužuje ne samo osude, već i sankcije", stoji u očitovanju Naše stranke.
Vladajuća koalicija pred krizom
Tri stranke koje čine bošnjačko-građanski blok u vladajućoj koaliciji u Bosni i Hercegovini oštro su u utorak reagirale na odluku parlamenta RS da usvoji zakon kojim zabranjuje provedbu presuda državnog Ustavnog suda.
Postupak parlamenta RS, koji je iznudio predsjednik tog entiteta Milorad Dodik u nastojanju da potkopa rad Ustavnog suda BiH jer nije zadovoljan njegovim odlukama, dovelo je do prve velike krize u vladajućoj koaliciji. Od koalicije uspostavljene nakon izbora 2022. godine očekivalo se da napokon pokrene reformske procese u zemlji.
"Ovo je službeno početak secesije entiteta RS i početak destrukcije ustavnog poretka BiH", izjavio je predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH Denis Zvizdić.
Oglasili su se i iz američkog veleposlanstva izjavom u kojoj su ocijenili kako je zakon usvojen u RS "bezobzirni napad na Daytonski sporazum". Naveli su će SAD odlučno braniti teritorijalni integriret i suverenitet BiH, a da će posljedice snositi svi oni koji koji ruše Dayton.
Odmah nakon toga u zajedničkom reagiranju SDP BiH, Naša stranka (NS) i Narod i pravda (NiP) rekli su kako usvajanje zakona o zabrani provedbe presuda Ustavnog suda predstavlja grubo kršenje ustava BiH, Daytonskog sporazuma i otvoreni udar na ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.
Podsjećaju kako je sasvim jasno da niža administrativna jedinica ne može derogirati odluke i rad tijela na državnoj razini a kao krivca za sadašnju krizu izravno prozivaju Dodika.
"Iz postupanja prema Ustavnom sudu BiH jasno je da Milorad Dodik i vlasti u RS krše temeljne odredbe Daytonskog sporazuma. Takav pristup pokazuje da se ustvari ne poštuje nikakav princip izuzev golog pravnog i političkog nasilja", stoji u reagiranju.
Tri vladajuće stranke smatraju kako je ovime izravno ugrožen mir u BiH pa su pozvale visokog predstavnika Christiana Schmidta da djeluje i spriječi posljedice takvog ponašanja.
Pozvali Tužiteljstvo da reagira
Isti poziv uputili su Tužiteljstvu BiH tražeći da bez odugovlačenja reagira na očevidni pokušaj rušenja ustavno-pravnog poretka države, tim prije što je i neprovođenje odluka Ustavnog suda kazneno djelo za koje se može dobiti zatvorska kazna do pet godina.
"Na pravno nasilje nije moguće odgovoriti bilo kakvim kompromisom ili popuštanjem i nesumnjivo ćemo iskoristiti sva pravna i politička sredstva da ovakve rušilačke pohode zaustavimo", stoji u priopćenju "trojke" uz poruku Dodiku da u ovim okolnostima u parlamentu BiH sigurno neće biti rasprave o novom zakonu o Ustavnom sudu kako on to ultimativno zahtijeva.