Policija i obavještajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke alate i, do sada, nepoznat špijunski softver za ilegalni nadzor novinara, aktivista za zaštitu okoliša i zaštitu građanskih prava.
Izvješće Amnesty Internationala pokazalo je kako se alati izraelske tvrtke Cellebrite koriste za otključavanje i izdvajanje podataka s mobilnih uređaja pojedinaca. To je omogućeno putem novog Android špijunskog softvera - NoviSpy, piše the Guardian.
Autor izvješća Dinushika Dissanayake tvrdi da srbijanska vlast koristi tehnologiju nadzora i taktiku digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva.
Ovi alati omogućuju izdvajanje podataka iz niza uređaja, uključujući novije Android i iPhone mobilne telefone, te ih mogu otključati bez pristupa šifri uređaja.
Osim toga, alati stvaraju uvjete da vlasti snimaju osjetljive osobne podatke s telefona aktivista i omogućuju daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere na telefonu.
Napadnuti aktivisti i novinari
Srbijanski istraživački novinar Slaviša Milanov u veljači ove godine priveden je pod izlikom na vožnju u alkoholiziranom stanju. Kada je predao svoj mobitel policiji, bio je isključen i policija ga nikad nije pitala za šifru.
Nakon puštanja, primijetio je da mu je policija ušla u telefon, kao i neovlašteno mijenjala podatke na njemu.
Analiza Amnesty Internationala pokazala je da je na njegovog telefonu alat Cellebrite kojim je mobitel otključan kao i da je na njega instaliran NoviSpy.
Sličnu situaciju doživio je aktivist za zaštitu okoliša Nikola Ristić. Aktivisti na meti špijunskog softvera u Srbiji rekli su da su bili traumatizirani.
"Ovo je nevjerojatno učinkovit način za potpuno obeshrabrivanje komunikacije među ljudima", rekao je jedan od aktivista koji je tražio da ostane anoniman.
"Sve što kažete moglo bi se upotrijebiti protiv vas, što paralizira i na osobnoj i na profesionalnoj razini", dodao je.