Međutim, betoniranje nuklearke je zadnji plan stručnjaka koji još uvijek pokušavaju oporaviti potresom i tsunamijem pogođenu nuklearku upumpavajući vodu kako bi ohladili zagrijane šipke u reaktoru. Inženjeri se nadaju da će priključiti električnu energiju na dva od šest reaktora centrale Fukushima kako bi ponovno pokrenuli pumpe za vodu i tako ohladili pregrijanu nuklearnu jezgru.
Radnici i dalje polijevaju vodom reaktor 3, koji se smatra najkritičnijim nakon izbijanja pare, što može ukazivati na izloženost nuklearne jezgre. Situacija u teško oštećenoj japanskoj nuklearki ozbiljna je, ali se naglo ne pogoršava, objavila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).
'Situacija u reaktorima 1, 2 i 3 čini se stabilna'
IAEA je to objavila pošto su japanski inženjeri priznali da bi prekrivanje nuklearke pijeskom i betonom moglo biti posljednja solucija kako bi se spriječilo veliko oslobađanje radijacije, metoda koja je primijenjena u Černobilu 1986. 'Situacija u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi i dalje je vrlo ozbiljna, ali od našeg zadnjeg briefinga (u četvrtak) nije se dogodilo značajno pogoršanje', rekao je Graham Andrew, viši dužnosnik IAEA-e. 'Čini se da je situacija u reaktorima 1, 2, i 3 i dalje prilično stabilna', dodao je.
'Nije nemoguće zabetonirati nukelarku, ali nama je trenutačno prioritet pokušati je prvo ohladiti', rečeno je iz tvrtke TEPCO koja upravlja elektranom, piše CBSnews.
>> Visok stupanj opasnosti, poslane nove snage
>> Ugledni hrvatski akademik: Katastrofa izglednija nego smo vjerovali
>> Nova uzbuna, moguća katastrofa širih razmjera
>> Radnica iz nuklearke: Moji kolege su heroji, prestanite nas napadati
Javna objava ovog plana, koji je učinjen i nakon nuklearne katastrofe u Černobilu, daje za pretpostaviti da trenutni napori u Fukushimi možda neće uspjeti.
Prije betoniranja kontrola tlaka i temperature
Ako Japan odluči pokopati nuklearni kompleks, tlak i temperatura moraju prije toga biti pod kontrolom jer bi se u suprotnom nukelarno gorivo probilo kroz pijesak ili cement i otpustilo radijaciju, rekao je Mario V. Bonaca, savjetnik u američkoj nuklearnoj regulatornoj komisiji.
U međuvremenu, Japan je podignuo razinu opasnosti u oštećenom nuklearnom reaktoru te je situacija u Fukushimi proglašena 'mogućom nesrećom sa širokim posljedicama'. Incident u nuklearki Fukushima Daiichi označen je razinom opasnosti 5, u odnosu na prethodnu 4, na ljestvici od 1 do 7.
Za danas su operacije gašenja reaktora završene, no i sutra se planira daljnje zalijevanje. U Kaliforniji je zabilježena mala količina radijacije koja je stigla iz Japana, no stručnjaci su izvijestili da nije opasna za ljudsko zdravlje.