Obavljena su 6453 testa, od kojih je pozitivno na koronavirus bilo njih 28,09 posto, pa tako udio pozitivnih među testiranima i dalje ostaje visok, kao i broj novozaraženih.
Zato će se restrikcije donesene krajem listopada, koje uključuju zaključavanje u općinske granice, policijski sat i zabranu okupljanja izvan obiteljskog kruga i druge mjere produžiti i za idući tjedan. Formalnu odluku o tome vlada će donijeti u subotu, na sastanku s epidemiolozima i predstavnicima javnog zdravstva, a sastat će se i s predstavnicima gospodarskih sektora koji traže djelomično "otvaranje" i protive se zaoštravanju mjera.
Popunjenost slovenskih bolnica COVID bolesnicima i dalje je visoka, viša od mjerila koje je postavila vlada na "semaforu" za moguće ukidanje nekih mjera.
Da bi se po tim kriterijima neke od mjera počele ukidati ili ublažavati, propisano je da broj hospitaliziranih ne smije biti viši od 1200, a prosječni broj novih zaraza dnevno u jednom tjednu mora pasti na manje od 1350.
Iz bolnica je jučer otpušteno na oporavak 113 pacijenata, trenutačno je hospitalizirano 1268 oboljelih od COVID-19, deset više nego u četvrtak. Broj težih slučajeva na intenzivnim odjelima povećao se s jučerašnjih 189 na 196, objavilo je ministarstvo zdravstva.
U protekla 24 sata umrlo je još 49 zaraženih pacijenata pa se je ukupan broj preminulih od početka epidemije povećao na gotovo dvije tisuće i trenutno iznosi - 1998.
Infektologinja Bojana Beović, koja vodi stručni tim vlade za COVID-19, otklonila je neke kritike na račun vlade glede primjerenosti protuepidemijskih mjera i njihove učinkovitosti u suzbijanju epidemije i upozorila da poboljšanje sada teške situacije jako ovisi o disciplini i primjeni svih mjera.
Mjere i njihova učinkovitost njihova djelovanja nisu ovisni samo o stručnjacima u vladinu timu ili o vladi, nego od mnogih čimbenicima, istaknula je Beović u razgovoru za novi broj ljubljanskog tjednika Mladina.