Kako navodi WHO, virus neće tako skoro nestati i zemlje cijelog svijeta moraju naučiti kako upravljati njegovim posljedicama izvan hitnih situacija, kao što su posljedice koje osjećaju osobe zaražene takozvanim dugim covidom.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, direktor WHO-a, dodao je da svaka deseta infekcija ima simptome dugog COVID-a, što znači da bi stotine milijuna ljudi mogle trebati dugotrajno liječenje.
Ipak, "optimizam crpimo u neprestanom padu broja prijavljenih smrtnih slučajeva povezanih s COVID-om koji su pali za 95 posto od početka ove godine", istaknuo je na tiskovnoj konferenciji.
"No u nekoliko zemalja virus se ponovno širi i u zadnja četiri tjedna umrlo je 14.000 ljudi", rekao je.
Po njegovim riječima, kao što pokazuje pojava soja XBB.1.16, "virus i dalje mutira i još je sposoban uzrokovati novi val zaraze i smrt".
Maria Van Kerkhove, zadužena za borbu s COVID-om u WHO-u, rekla je da soj XBB i njegove podvarijante sada prevladavaju na svjetskoj razini.
Čelnik WHO-a je ponovno je istaknuo da njegova organizacija ne gubi nadu da će proglasiti kraj javnozdravstvenog hitnog stanja zbog COVID-a.
Iduća kvartalna sjednica WHO-a o toj temi treba se održati u svibnju.