Sve više europskih zemalja, među njima i Njemačka, raspravljaju treba li uvesti obvezno cijepljenje protiv COVIDA-19 nakon što je Austrija u studenom najavila da će uvesti obvezno cijepljenje 1. veljače iduće godine što je pokrenulo velike prosvjede u zemlji.
"Obveze vezane uz cijepljenje apsolutno su posljednje sredstvo i primjenjive su samo kad se iscrpe sve ostvarive opcije za porast cijepljenja", rekao je novinarima direktor WHO-a za Europu Hans Kluge.
"Učinkovitost obveze (cijepljenja) vrlo je specifičnog konteksta", rekao je Kluge i dodao da treba uzeti u obzir povjerenje javnosti u vlasti.
"Ono što je prihvatljivo za jedno društvo i zajednicu, možda neće biti učinkovito i prihvatljivo u drugom."
Indonezija, Mikronezija i Turkmenistan također su uvele obvezno cijepljenje svih odraslih.
WHO je pozvao i na veću zaštitu djece, trenutačno najteže pogođene dobne skupine u Europi.
Kako bi se izbjeglo zatvaranje škola i povratak nastavi na daljinu, europski ogranak WHO-a poziva da se pojačaju testiranja u školama i razmotri cijepljenje učenika.
"Uporaba maski i prozračivanje te redovito testiranje trebali bi biti standard u osnovnim školama, a o cijepljenju djece trebalo bi raspraviti na nacionalnoj razini", rekao je Kluge.
WHO navodi da se broj zaraza povećava u svim dobnim skupinama, "a najviše stope zaraza trenutačno su među djecom u dobi od pet do 14 godina".
"Danas je nerijetko stopa incidencije dva do tri puta veća kod male djece nego u ukupnoj populaciji", dodao je Kluge.