UNjemačkoj su izmijenjeni propisi za suzbijanje pandemije i na snazi je ostalo tek nekoliko zaštitnih mjera unatoč prosvjedima nekih saveznih pokrajina.
Savezne pokrajine još uvijek mogu uvesti obvezu nošenja maski u liječničkim ordinacijama, domovima za njegu i javnom prijevozu te provoditi testiranja na koronavirus u školama.
Maske su još uvijek obvezne u cijeloj zemlji u avionima i na duljim putovanjima vlakom.
Tvrtke, trgovine i druge institucije mogu same odlučiti hoće li uvesti obvezu nošenja maski.
Njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach je među nekoliko političara koji su preporučili da se maske nastave nositi u zatvorenim prostorima iako je većina mjera ukinuta.
Prema istraživanju Inse, 63 posto Nijemaca želi i dalje nositi maske u trgovinama, dok 29 posto njih to ne želi.
Broj zaraza u Njemačkoj i dalje je velik, ali se smanjuje već nekoliko dana.
Institut Robert Koch izvijestio je u nedjelju o 74.053 slučaja zaraze u protekla 24 sata. Vjeruje se da su stvarne brojke još veće jer nekoliko pokrajina ne objavljuje podatke svaki dan i smatra se da velik broj zaraza ostaje neotkriven.
Cijepljenje protiv COVID-19 sporo napreduje u Njemačkoj. U petak je primijenjeno 36.000 doza.
Oko 76 posto stanovništva primilo je dvije doze cjepiva. Prema službenim podacima od subote, 58,8 posto ih je primilo dodatnu, 'booster' dozu.
Kina ima najveći broj zaraza od početka pandemije
Nacionalna zdravstvena komisija potvrdila je u nedjelju 13.146 zaraza koronavirusom u Kini, najviše od početka pandemije.
Većina slučajeva, njih 11.691, su asimptomatski prema službenim statistikama.
U inspekcijskom posjetu Šangaju u subotu, kineska zamjenica premijera Sun Chunlan istaknula je "nepokolebljivo pridržavanje" epidemiološke strategije koja predviđa brzo uvođenje policijskog sata, masovno testiranje i karantenu čak i u slučaju manjih žarišta zaraze.
Najveći grad Šangaj ostaje u potpunom lockdownu. Gotovo svi stanovnici, njih 26 milijuna, smiju napustiti svoj dom samo kako bi se testirali na COVID-19.
Na sportskim stadionima i u izložbenim dvoranama diljem grada postavljeno je tisuće kreveta za izolaciju zaraženih osoba.
Stanovnici Šangaja na društvenim mrežama izražavaju sve veću frustraciju zbog strogog policijskog sata, nesigurne opskrbe hranom i loših higijenskih uvjeta u karantenskim centrima.