Emisiji Provjereno javili su za ilegalnu gradnju u Pobrima u Opatiji. Tamo je bespravno gradila zaposlenica Ministarstva turizma i sporta. Kupila je staru kuću pa započela radove. Dok je inspekcija izašla na teren i zatvorila gradilište, uspjela je izgraditi međukatne ploče, terase, podigla ravni krov. Rekla im je kako je samo učvršćivala građevinu da se ne uruši, a oni su utvrdili kako se radi o izgradnji izvan gabarita, nadogradnji i naložili rušenje.
Žalila se, a njezine su žalbe odbila čak dva suda. Ništa nije srušila, već je podnijela zahtjev za građevinsku dozvolu kako bi sve ozakonila! Susjedi su na rubu živaca i pitaju se čemu onda sustav i čemu zakoni.
"Namjeravala je tu napraviti dva ili tri apartmana"
2019. godine stara ruševna kuća u Pobrima dobila je novu vlasnicu, zaposlenicu Ministarstva turizma. Susjeda Dijana kaže da je vlasnica tu namjeravala napraviti dva ili tri apartmana.
Godinu kasnije počeli su radovi, a susjedi kažu da su bili bez ikakvih oznaka. Susjeda Nada Gržetić kaže da je vlasnica počela radove ne prijavivši ih, ne zatraživši građevinsku dozvolu, što su, kaže, susjedi shvatili ujesen 2020. godine. Pisali su i zvali građevinsku inspekciju, ali nisu nikako stizali na red, prevelika je gužva, odgovarala je inspekcija.
"I ona je, dok je građevinska inspekcija stigla na teren, uspjela napraviti tri pregradne ploče između katova, terase, otprilike 4,5 x 2 metra na sva tri kata, vanjsko stepenište, i to sve bez ikakvih dozvola, bez statičkih proračuna, bez ičega", kaže Nada Gržetić. Govori to s toliko sigurnosti jer zna tko je nacrte radio, a saznala je i ekipa Provjerenog.
"Nikad mi nismo ništa vidjeli, moj joj je sin crtao nacrte za kuću po onom kako je ona tražila od njega jer on ima mogućnost, završio je neke tečajeve pa je znao. Ali on nije ovlašteni inženjer niti ima direktne veze s tim", izjavila je susjeda Dijana
Nije ovlašten jer je inače kuhar po struci. "To su bili telefonski pozivi usred noći. Govorila je da joj se makne zid za centimetar ili nešto preseli. On je mjesecima radio i noću i naravno da nije dobio nikakvu naknadu, ali u međuvremenu su oni ušli u vezu", kaže susjeda.
Svim susjedima radovi su bili krajnje čudni. Naime, ogoljeni su trusni zidovi, a gdje je bila rupa, krpalo se s ciglom i samo gradilo na starome, govore.
"Temelji se na nečemu što je staro 200 godina bez cementa, bez ičega i pitanje je koliko će taj zid izdržati", kaže Nada Gržetić. Kuća je građena prije 1968. godine. Novoizgrađene terase prelaze preko čestice za koju Nada ima vlasnički list i u sporu su zbog toga.
"Na južnoj strani zgrade dodane su te dvije ogromne terase, u biti za cijelu duljinu kuće, izbačene van gotovo dva metra i nose potporni stup za cijelu konstrukciju koji se temelji na cisterni, na rupi od cisterne koja je ispod, a sve to drži suhozid", ispričala je Nada.
Spavala je kod nje, govori nam gospođa Dijana, i odjednom nestala i prestala se javljati nakon što su radovi završili.
"Ja sam dala i vodu i struju jer sam najbliža, nisam dobila nikad naknadu za to, ništa", kaže susjeda Dijana. Da nema nikakav papir o gradnji, dokazala je inspekcija. "Uporabna dozvola za građevine starije od 1968. godine jedini je dokument koji je priložila na upit građevinskog inspektora što ima od papira, jedino to", kaže Gržetić.
Građevinska inspekcija zabranila daljnje radove
Kada je konačno građevinska inspekcija izašla na teren, zabranila je daljnje radove i naložila rušenje izgrađenog, i to detaljno na pet stranica. Ekipa Provjerenog pokušala je doći do investitorice, no ona nije htjela pred kameru, ali je navela kako nije ništa gradila, već samo učvršćivala sve da ne padne. Međutim, nalaz inspekcije to demantira.
"Netočni su i neistiniti daljnji navodi Mihaele Marić Heigl da je izvodila radove u skladu s Člankom 150. Zakona o gradnji, odnosno na održavanju građevine jer je inspekcijskim pregledima nedvojbeno utvrđeno da se radi o rekonstrukciji, dogradnji i nadogradnji stambene građevine", priopćila je Inspekcija.
Također, inspekcijski nalaz navodi i kako je rekonstrukcija izašla iz postojećih gabarita zgrade. I detaljno navode što je i koliko izvan gabarita. No investitorica se oglušila na nalaz inspekcije i žalila se na rješenje Upravnom sudu.
"Iskoristila je to pravo, međutim odbijena je. Odbijene su joj žalbe i na upravnom sudu u Rijeci i na Višem Upravnom sudu u Zagrebu u lipnju 2022. godine i mislili smo da je priča gotova", kaže susjeda Gržetić. No nekoliko mjeseci kasnije susjedima dolazi poziv za uvid u spis predmeta u postupku izdavanja građevinske dozvole!
"Niko od nas to ne može vjerovati. Zbilja, čemu onda svi zakoni?" kaže Gržetić. "Postavili smo to pitanje Zavodu za prostorno planiranje, neka nam kažu po kojem je zakonu moguće dati zahtjev u takvoj situaciji, ali nismo dobili odgovor", napominje susjeda Gržetić. Otišli su na uvid u dokumentaciju i ostali zatečeni.
"Pokazana nam je dokumentacija, dokumentacija je naravno zatečenog stanja. Znači, sve to što je nelegalno izgrađeno ubilježeno je kao nešto što zapravo postoji otprije i mi sad tu možemo dati svoje mišljenje primjedbe", kaže Gržetić.
"Upisano novo bespravno sagrađeno"
I te dvije čestice na kojima je kuća građena izmjenama katastarskih izmjera postaju jedna čestica. Nada tvrdi da je na toj novoformiranoj čestici upisano novo bespravno sagrađeno kao da je tu od pamtivijeka.
Na sve navedeno Nada je uložila prigovor, sporovi oko čestice još su u tijeku, a u tijeku je i postupak izdavanja građevinske dozvole za nešto što je nedvojbeno bespravno izrađeno. Upravni odjel za prostorno planiranje i gradnju odgovorio je - da, i to se može.
"Svaki investitor ima pravo podnijeti zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za građenje ili rekonstrukciju građevine, bez obzira na možebitnu činjenicu da je ona već izvedena bez građevinske dozvole i da je predmetom postupanja inspekcije. Naglašavamo da je to moguće i redovita je praksa i u slučaju da investitor prilikom građenja odstupi od izdane dozvole, a podsjećamo da je upravo zbog takvih slučajeva donesen i poseban Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama", priopćio je Upravni odjel.
Ali taj se Zakon odnosi na zgrade koje su se gradile ili rekonstruirale do 2011 godine. Ovdje su u pitanju radovi izvedeni prije dvije godine.
Ekipa Provjerenog upitala je odvjetnika čemu onda propisi ako se može graditi bespravno, pri čemu je naloženo rušenje, pa potom to ozakoniti kao da se ništa nije dogodilo?
"Propisi kao takvi su dobri, oni imaju svoju svrhu i svoj logični slijed zbog čega i kako se postupa. Međutim, u ljudskoj je naravi da pokušavaju iskoristiti te propise ili neke nedostatke u propisima kako bi ostvarili određenu korist ili na neki drugačiji način mimo propisa došli do cilja koji žele ostvariti", kaže odvjetnik Ivan Batinić.
U novoj, sada ovlaštenoj projektnoj dokumentaciji stoji kako su radovi rađeni bespravno sa znakom zabrane građevinske inspekcije. Navode i kako zatečeno stanje mehaničke otpornosti i stabilnosti zgrade, koju je pregledala ovlaštena statičarka, nije zadovoljavajuće.
"Ovdje je sve izvan zakona i izvan pameti", kaže Gržetić. Susjedi su ogorčeni i pitaju se čemu onda građevinska inspekcija i sve ostalo kada se može bespravno graditi i potom sve ozakoniti?
"Inspektor koji je odradio svoj posao uzalud je radio svoj posao, sudovi su isto uzalud radili svoj posao, mi smo isto uzalud radili svoj posao i priča ide dalje", napominje susjeda. Svi mi plaćamo inspektore, suce i sve ostale uključene u ovakve postupke. Jedna državna institucija kaže - rušite, druga kaže - ma, možda i ne morate!
"Svrha same građevinske inspekcije nije isključivo u tom da ona kažnjava i ruši, nego u svim situacijama u kojima je moguće dovesti stanje gradnje u legalnost da se dopusti investitorima da oni te građevine dovedu u to stanje, da su one legalne, da su tako izgrađene, da imaju svu potrebnu papirologiju", uvjerava odvjetnik Batinić.
Zaposlenica turizma koja nelegalno gradi
Susjedi su uložili prigovore na izdavanje građevinske dozvole. I osjećaju se prilično nezaštićeno i izigrano od sustava. "Živjeti kraj nekoga tko je spreman takve stvari raditi nije ni lijepo ni ugodno", kaže Gržetić. Građevinskih inspektora ima premalo, tako da bespravni graditelji baš poput ovog primjera uspiju završiti sve grube radove prije negoli oni izađu na teren. Potom se stvar provlači po sudovima, a na kraju nelegalno potencijalno postane legalno.
O stanju u sustavu i društvu dovoljno govori činjenica da je zaposlenica Ministarstva turizma nelegalno gradila apartmane. I što bi točno bilo da susjedi nisu zvali građevinsku inspekciju? Bi li to ostalo tako? Izvedeno mimo zakona?
Hoće li je ozakoniti, ne znamo. Iz Upravnog odjela za prostorno planiranje i graditeljstvo kažu da je postupak još u tijeku i konačna odluka još nije donesena. Za sve vrijedi da moraju slijediti zakon i graditi po propisima, posljedice nepridržavanja toga tjednima gledamo u Turskoj. Nije ni bitno je li velika ili mala zgrada, kuća, što god. U Hrvatskoj bespravni graditelji imaju priliku stići izgraditi, a potom očito često i ozakoniti kao da se ništa nije dogodilo. Apsurd.
Emisiju gledajte četvrtkom navečer na Novoj TV, a više o pričama iz Provjerenog saznajte na novatv.hr/provjereno
Propustili ste emisiju? Pogledajte je besplatno na novatv.hr