Dopušteno 50, vozio 166 km/h

Zamjenik ravnatelja policije priznao da je prebrzo vozio, ali opovrgava zataškavanje: "Ako se to dokaže, podnosim ostavku"

1/2 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Zamjenik glavnog ravnatelja policije Josip Ćelić u četvrtak je opovrgnuo da je zataškao prometni prekršaj, ali je priznao da je vozio 166 kilometara na sat cestom gdje je dopuštena brzina 50 kilometara na sat te istaknuo da će, dokaže li mu se zataškavanje, odmah podnijeti ostavku.

"Ako se dokaže da sam bilo što zataškavao, istog trenutka podnosim ostavku", izjavio je Ćelić u Korenici. Na pitanje novinara zašto je vozio tako brzo i je li razmišljao o posljedicama, Ćelić je odgovorio kako definitivno i nedvojbeno priznaje počinjenje prekršaja.

"S obzirom na to da je postupak u tijeku, ja ne bih sad o razlozima, neka ide sve svojim tijekom. Postupak je u tijeku i ja ga ne bih mogao i ne bih smio komentirati javno. Definitivno, prihvaćam i priznajem počinjenje prekršaja. Ono što ne mogu prihvatiti su zlonamjerne optužbe da sam u bilo kojem dijelu zataškao, stornirao ili nekome izričito nešto naredio ili naložio da se stornira, to je apsolutno netočno", istaknuo je.

Ako mu se ipak to na bilo koji način dokaže, izrazio je spremnost preuzeti kompletnu odgovornost, ali da to u ovom trenutku odlučno opovrgava. Upitan zašto se toliko dugo čekalo s tim slučajem te da li mu to netko sada podmeće, Ćelić je kazao kako sada ne bi želio ništa staviti u svoju obranu.

Ubrzati procesuiranje prometnih prekršaja

Zauzeo se za ubrzanje procesuiranja prometnih prekršaja, posebno u nekim policijskim upravama gdje postupak ide presporo.

"U mom slučaju to je sedam mjeseci, a u nekim slučajevima to je i više od dvije godine. To definitivno nije dobro i moramo raditi na projektu modernizacije rada Prometne policije, da kad netko počini prekršaj, to bude u najkraćem mogućem roku, a ne da traje sedam mjeseci, godinu ili dvije i pol godine, što je, nažalost, slučaj i ovom trenutku u drugim policijskim upravama", kazao je Ćelić.

Novinari su ga pitali i cure li ovakve i druge informacije iz policije, na što je odgovorio kako bi to dao istražiti, a vjeruje da će policija pokrenuti detaljnu istragu te utvrditi jesu li informacije iscurile i u kojoj mjeri te od koga.

Milina i Božinović o slučaju

Glavni ravnatelj policije Nikola Milina rekao je u četvrtak da će posebno oformljen tim utvrditi sve činjenice vezane za slučaj njegova zamjenika Josipa Ćelića.

Na upit je li to točna informacija i kakva se poruka šalje javnosti, Milina je kazao kako može reći da je tu informaciju "vidio jučer temeljem upita" medija te da se i njegov zamjenik očitovao.

"Poruka je da stalno upozoravamo policijske službenike da se u službi i van službe moraju pridržavati svih pravila, posebno pravila u prometu", rekao je Milina, napominjući da je donesen novi zakon, stroži o prometu koji "vrijedi za sve".

Milina je kazao da je, s obzirom da se radi o zamjeniku glavnog ravnatelja, oformio stručni tim koji je upućen da ispita sve činjenice o tom događaju. Nakon toga moći će, kazao je, nešto više reći.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kaže da po starom zakonu, kada je učinjen prekršaj prijave mogu stići u roku od 3 godine, a po novom u roku od 15 dana.

Pijani prebrzo voze

Josip Ćelić nije jedini dužnosnik koji predstavlja Zakon koji i sam krši. U prebrzoj vožnji početkom godine uvhaćen je i predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić. Kod Bjelovara je vozio 132 kilometra na sat - na dionici gdje je brzina ograničena na 80. Pa iako je sudac, ni na jedan od četiri poziva na sud nije se odazvao.

Političari su pak, kad je promet u pitanju, skloniji vožnji pod utjecajem alkohola. 2011. tako je uhvaćen tadašnji varaždinski gradonačelnik Goran Habuš. Imao je 1,6 promila alkohola u krvi, baš kao i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić 2002.

Javnost je lani zgrozio slučaj bivše riječke pročelnice za sport Vere Begić, koja je također vozila s 1,6 promila alkohola u krvi. Pritom je skrivila nesreću i usmrtila muškarca, pa pobjegla.

(MT/DG/Hina)