Zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge u srijedu će dati informaciju o misiji NSATU na sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a, a sjednici će se, kako se doznaje, odazvati tek nekolicina oporbenih zastupnika.
"Ako nama ne vjeruju, ako ne vjeruju ni načelniku Glavnog stožera ni službenim očitovanjima NATO-a da se pridruživanjem NSATU-u Hrvatska ne uključuje u rat, kao što se uostalom ne uključuje nijedna saveznica, onda ne preostaje nego oporbi dovesti visokog dužnosnika NATO-a koji će joj odgovoriti na sva pitanja o Potpornoj aktivnosti", istaknuli su iz HDZ-a prošli tjedan kad su se osvrnuli na obučnu potporu Ukrajini.
Bilo je to nakon višetjednih prepucavanja između predsjednika Republike Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, pa tako i suprotstavljenih mišljenja oporbe i vladajućih, nekoliko održanih sjednica Odbora za obranu i dodatne rasprave na plenarnoj sjednici kad je potom i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, dan uoči zakazanog glasanja, objavio da se o toj točki ipak neće još glasati.
HDZ: Na glasovanju se izjašnjavamo jesmo li za Zapad ili Istok
"Na glasovanju se izjašnjavamo jesmo li za Zapad ili Istok", dodali su iz HDZ-a.
No, kad se počela spominjati zajednička sjednica tri saborska tijela - odbora za obranu, za vanjsku politiku i Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a - sa zamjenikom glavnog tajnika NATO-a Borisom Rugeom u glavnoj ulozi, predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk (SDP) odmah je najavio da on sjednicu tog odbora neće sazivati s tom točkom i da SDP-ovi zastupnici, ako ostala dva tijela sazovu zajedničku sjednicu, neće sudjelovati.
"Sve je o tome rečeno i za nas je to od danas ne-tema", naglasio je u petak.
Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara (HDZ) i voditelj Izaslanstva Sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dario Hrebak (HSLS) tog su dana uputili zajedničko pismo Rugeu s pozivom za dolazak na zajedničku sjednicu dvaju tijela, u srijedu, 30. listopada, kako bi zastupnike dodatno informirao o NATO-ovoj aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU). Ruge je poziv prihvatio te stiže u srijedu na sjednicu.
"Poslan je poziv za sudjelovanje svim klubovima zastupnika za sudjelovanje na sjednici, a pozivi su upućeni i načelniku Glavnog stožera OSRH Tihomiru Kundidu te potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Ivanu Anušiću", kazao je za Hinu Hrebak.
Pitanje je hoće li Kundid doći, s obzirom na to da mu predsjednik i Vrhovni zapovjednik Milanović dolazak na prethodne sjednice nije dopustio.
Dio oporbe: Sabor o NSATU nije ni trebao odlučivati, niti smo neinformirani niti smo se predomislili
Kako doznajemo, iz Kluba Možemo!, Mosta te Marija Selak Raspudić u ime Kluba nezavisnih će se na sjednicu odazvati.
"Miro Bulj kao član Odbora za obranu će doći i ponoviti naš stav da nećemo podržati ovu odluku jer ne želimo izravnije petljanje u rat i smatramo da Hrvatska pomaže dovoljno i vojno i financijski Ukrajini", kaže Mostov Nikola Grmoja.
S druge strane, zastupnici Kluba Centra i Nezavisne platforme Sjevera, kao niti HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a, čiji je Krešo Beljak i potpredsjednik Odbora za vanjsku politiku, neće. Ni SDP se nije predomislio.
"Nismo mi neinformirani, kao što to Plenković tvrdi, mi smo na temelju dostupnih informacija zauzeli svoj stav, a ovo što sada radi je čisto iživljavanje nad Hrvatskim saborom kao predstavničkim tijelom svih građana", poručila je Dalija Orešković (DOSIP).
Anka Mrak Taritaš (GLAS) rezolutno i kratko odgovara "ne", a Beljak kaže da ima druge obveze.
Predsjednica Kluba Centra i Nezavisne platforme Sjevera Marijana Puljak ne odstupa od stava da ova odluka u Sabor nije trebala ni doći te da se kod glasanja o ovoj točki neće ni uključiti.
IDS ne dolazi, ali daje naslutiti da će podržati NSATU aktivnost, Suverenisti: Nećemo, da dođe sv. Petar...
Ni iz Kluba IDS-a, PGS-a, Unije i ISU-PIP-a na sjednici neće sudjelovati, iako, za razliku od ostatka oporbe, nisu protiv NSATU aktivnosti.
"Mi ćemo na glasanju izraziti svoje mišljenje, ali u ovome što se događa u medijskom prostoru ne želimo sudjelovati. IDS je podržao ranije i EUMAM misiju, tako da ne vidim razloga da ovaj put bude drugačije", istaknuo je čelnik IDS-a Dalibor Paus.
Zbog spriječenosti na sjednicu ne može doći Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti), ali najavljuje dolazak nezavisnog Josipa Jurčevića.
"Hitno sam morao otići za Vukovar, bit će kolega, ali naš stav je jasan - nama tutori izvana ne trebaju, imamo pravo razmišljati svojom glavom. Ma da dođe Sveti Petar, ne mijenjamo stav, glasat ćemo protiv", izjavio je.
Oko NSATU sukob "dva brda"
NSATU aktivnost je obučna potpora Ukrajini dogovorena ovog ljeta u Washingtonu na NATO samitu na kojem je sudjelovao i hrvatski predsjednik Milanović. Kada ga je Vlada početkom listopada tražila prethodnu suglasnost za sudjelovanje naših časnika (do pet sveukupno) u toj aktivnosti, koja se održava u njemačkom Wiesbadenu, odbio ju je dati s obrazloženjem da štiti Hrvatsku od rata.
S obzirom na to da Vlada i predsjednik, prema Ustavu, tu odluku nisu donijeli zajedno, Vlada ju je morala prebaciti na saborske zastupnike. A da bi odluka "prošla" i časnici Hrvatske vojske otišli u Njemačku, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno podrška 101 zastupnika. I tako od početka listopada svakodnevno traje sukob - na relaciji dva brda i vladajućih s oporbom oko te teme.
Milanović je tvrdio da se dio te aktivnosti već provodi na teritoriju Ukrajine, a Vlada ponavljala da hrvatski časnici neće u Ukrajinu i da, kako i NATO tvrdi, sudjelovanje ne znači uplitanje u rat i zauzimanje strane.
Neslaganje po tom pitanju dodatno se produbilo nakon što je Plenković prošlog tjedna otkrio podatak koji je do tada bio klasificiran, a NATO ga na njegov zahtjev deklasificirao, o tome da će nekoliko časnika za vezu iz drugih zemalja članica NATO-a ipak biti u Ukrajini. Radi se, naglasio je, o logističkoj potpori prihvata i distribucije pomoći članica Saveza Ukrajini, a ne o vojnicima. Nijedan naš časnik neće biti u Ukrajini i ne može biti ni raspoređen tamo bez odluke Sabora, tvrde Plenković i ministar Anušić.
Predsjednik Milanović i prošlog je petka naglasio da je NSATU "ratno djelovanje" u koje ne treba srljati.
"Ne želim da sudjeluju u tome (hrvatski časnici) i tu bi u principu s normalnom vladom i premijerom priča trebala završiti", rekao je podsjetivši da dosad odobrio „90 posto” misija u koje bi hrvatski vojnici trebali ići, ali ne želi to učiniti i za ovu NATO-vu aktivnost.
Plenković je, pak, jučer opetovao da je Milanović "izmanipulirao ucijenjenu oporbu."
"Poruka da ne sudjeluju na Odboru i njihovo eventualno glasanje protiv neće biti samo kapric protiv HDZ-a, što je gotovo pa bolesno, nego i protiv Hrvatske kao pouzdane saveznice NATO-u i pouzdane članice EU-a", kazao je.