Govoreći o suzbijanju ASK-a na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, ministrica poljoprivrede Marija Vučković je rekla da je vrijednost svih predviđenih mjera oko 40 milijuna eura, štete nisu ni približno tolike, a do danas je isplaćeno 16,7 milijuna eura.
Uz provedbu akcijskog plana Europske komisije, koji su podržale države članice EU-a, meso prolazi veće i značajnije kontrole, uz poštivanje biosigurnosti na farmama. To je meso potpuno zdravo i nema razloga da bude tržišno diskriminirano, poručila je Vučković.
Govoreći o ulaganjima za povećanje konkurentnosti i produktivnosti, Vučković je izvijestila da je u pet slavonskih županija ugovoreno 1040 projekata, vrijednih 308 milijuna eura, a do danas je isplaćeno 220 milijuna eura.
Također je u pet slavonskih županija ugovoreno 12 projekata izgradnje infrastrukture za navodnjavanje, koja će omogućiti navodnjavanje 5000 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega 1313 ha u Osječko-baranjskoj županiji.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić najavio je da će se projekt povratka Hrvatske vojske u Beli Manastir odvijati u nekoliko faza do 2026. godine.
Površina vojarne u Belom Manastiru iznosi 66.000 četvornih metara, ima 21 objekt, a s obzirom da je dio građevina zapušten trebat će ih srušiti, dok će ostale ići u cjelovitu sanaciju.
Trebat će izgraditi kompletno novu infrastrukturu, vodovod, odvodnju, električne instalacije, termoenergetsko postrojenje i telekomunikacijske veze.
Nakon obnove, tijekom 2026. godine, očekuje se povratak u vojarnu postrojbe u razini bojne, između 630 i 830 vojnika.
Povratak Oružanih snaga RH u Beli Manastir iznimno je važan u obrambenom i sigurnosnom smislu, jer na području Baranje trenutno ne postoji niti jedan aktivni vojni objekt, istaknuo je Anušić.