Zelena oaza u Rijeci

U vrtu nade kroz rad i zajedništvo pronalaze novi početak: "U početku je bilo problema sa susjedima, ali ovo je prekrasna stvar"

U Hrvatskoj živi više od 2200 beskućnika, a broj im samo raste. Kako osobe s dna društvene ljestivice vratiti u život znaju u Rijeci. Kroz rad u Vrtu beskućnika uče nove vještine i zarađuju. Vrata svoje zelene oaze u četvrtak su otvorili građanima.

Iz ponora društva kroz vrtlarstvo u život se vraća Robert , korisnik Kuće utočišta. "Pomoglo mi je dosta jer je značilo novu prekvalifikaciju", kaže.

U Be-vrt prije mjesec dana stigao je i Sven. Poslovi, kaže, nisu teški, jer si nekome koristan te pomogneš zajednici, ali i sebi. Jer cilj je osobe na marginama društva vratiti na pravi put. Što uzgoje - prodaju. Paleta proizvoda se sve više širi.

"Bioenzim kao jedna vrsta ekološkog biognojiva, glisnjak, lubriform pomoću kalifornijskih glista za prodaju i proizvodnja ukrasnog bilja", rekao je Dario Jemrić, voditelj Be-vrta.

Bilje ne raste bez ljubavi i truda. Isto je i s korisnicima. Dio ih stigne pun motiva, a dio teško surađuje. Ipak, rezultati su tu. "30-ak osoba koje su beskućnici i u riziku od beskućništva neko vrijeme je boravilo i radilo u ovom vrtu i pronašli su novi početak, kako u zapošljavanju formalnog tipa, u rehabilitaciji tako i u ponovnom uspostavljanju radnih navika", rekla je Veronika Mila Popić, voditeljica Kuće utočišta.

Sa svime što u zelenoj oazi usred grada rade upoznali su se susjedi, građani i školarci. "Ne samo da pratim njihov rad i divim se svemu što su napravili nego čak i kad je meni potrebno pomognu s obzirom na to da sam u susjedstvu", rekla je Viera iz Rijeke, a Marta kaže da misli da je odlično da se uključuju marginalizirane skupine u zajednicu.

Prije tri godine, kada su kretali, nije išlo glatko. "U početku je bilo problema s okolnim suvlasnicima koji su mislili da će tako nešto u naselju raditi probleme, da će tako sniziti razinu sigurnosti življenja, međutim prije par mjeseci kad sam se upoznao s njihovim radom shvatio sam da je ovo prekrasna stvar", rekao je Miroslav Deković, predsjednik MO Škurinjska Draga.

Svatko zaslužuje novu priliku. Nažalost, broj beskućnika sve više raste. Prema procjenama u Hrvatskoj je oko 2200 apsolutnih i 10. 000 relativnih beskućnika.
 

Pročitajte i ovo POREZ NA NEKRETNINE Imamo računicu koliko će poreza plaćati mali iznajmljivači, neki gradonačelnici nezadovoljni prijedlogom: "Vlada ne razumije ključnu razliku"

Pročitajte i ovo Opsadno stanje Policija opkolila kvart u Beogradu, pronađena garaža puna oružja: U sve su umiješani Hrvati?