"Izražavamo nezadovoljstvo jer se ne provodi zakonska odredba kojom se za napade na vozače predviđa kazneno gonjenje. Nakon napada na naše vozače i službenike policija uglavnom podnosi prekršajne prijave, iako u zakonu stoji da se protiv napadača mora pokrenuti kazneni postupak", izjavio je predsjednik Udruge sindikata vozača Anto Jelić na konferenciji za novinare.
Kazneni postupak je, kaže, bitan za zaštitu vozača jer u tom slučaju napadačima prijeti i zatvorska kazna, a ne samo novčana. Smatra kako praksa podnošenja prekršajnih prijava, i to ne samo protiv napadača nego i protiv vozača, doprinosi stvaranju atmosfere linča na vozače.
"Nužno je podnošenje kaznenih prijava jer su se samo ove godine dogodila četiri napada na vozače ZET-a s težim fizičkim posljedicama, te 19 verbalnih sukoba s pokušajem napada. Za napade sa težim fizičkim posljedicama su podnesene prekršajne prijave, što je nedopustivo jer će se počinitelji izvući s manjim financijskim kaznama", kaže Jelić.
Sindikati spremni na prosvjede i obustave prometa
U slučaju da se ponovno ništa ne poduzme, poručio je da su sindikati spremni na akcije kao što su prosvjedi i obustave prometa u cijeloj državi.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel istaknuo je kako je nužno provoditi zakonske odredbe radi dodatne zaštite vozača.
"Mrtvo slovo na papiru ne riješava ništa. Posao vozača je specifičan jer su izloženi svim utjecajima prometa i putnika pa im je potrebna dodatna zaštita. Apeliramo na MUP i Državni inspektorat da provode zakonske odredbe", rekao je.
Upozorio je da ionako nedostaje vozača, a izostanak zaštite doprinosi smanjivanju njihova broja.
"Bolna činjenica je da vozača nedostaje pa taj posao obavljaju i umirovljeni vozači. Neprovođenjem zakonske odredbe kriza zbog manjka vozača će se nastaviti", kaže Novosel.