Oružane snage u jedinom baranjskom gradu nova su hrvatska vojna misija. Mještani mahom pozdravljaju ideju.
"Mislim da je dobro, zato što smo već bili u opasnosti i okupaciji pa mislim da bi jednim dijelom oni čuvali granice", smatra Barica.
Vojske u Belom Manastiru nema više od 20 godina. Jedini stanari su dobrovoljni vatrogasci. Uredili su dio kompleksa i barem dijelom zaustavili njegovo propadanje. Sve ostalo je zapušteno. Na nekim zgradama bivšeg centra JNA za obuku vojnih pasa i smještaj graničara, još se ističu parole posvećene Titu. Pred novim ministrom izazovna je zadaća.
Potrebna ogromna ulaganja
Vojarna se prostire na oko 70 tisuća četvornih metara. Ogroman kompleks traži i ogromna ulaganja. Neki su objekti u lošem stanju pa će se morati obnavljati, neki će se morati rušiti.
"Vrijednost se procjenjuje na nekih 22 do 25 milijuna eura. Je li potrebno izgraditi nove objekte i obnoviti postojeće, ali i to je nešto što je s Vladom Republike Hrvatske dogovoreno, utvrđeno i idemo u tom smjeru", kaže ministar obrane Ivan Anušić.
Plan je dovesti cijelu oklopno mehaniziranu bojnu.
"Urediti ovaj prostor i dovesti ovdje koliko sam čuo od premijera i ministra 600 do 800 ljudi, to je stvarno velika stvar jer ovdje će onda živnuti i gospodarstvo i demografija“, mišljenja je gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.
Crvenom križu, koji u vojarni ima skladište, i vatrogascima, tražit će se drugo smještajno rješenje. Vremena ima, jer vojska bi se u grad trebala vratiti za tri godine.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.