UZMI NOVCE I BJEŽI

Hrvati opet navalili na trezorce: Objavljeno koliko su uplatili u 24 sata

Marko Primorac - 1 Foto: Dnevnik Nove TV
Država je ponovno omogućila građanima da investiraju svoj novac kupnjom trezorskih zapisa koji su poprilično konkurentni trenutno zajamčenim kamatama na štednju u hrvatskim bankama.

U prvom danu novog izdanja, trezorske zapise upisalo je dvije tisuće građana u vrijednosti od oko 80 milijuna eura, pri čemu je oko 1.200 građana reinvestiralo svoja sredstva, izvijestio je u subotu potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac.

"Odaziv građana je prilično dobar. Već jučer, prvog dana upisa, zabilježili smo dvije tisuće građana koji su odlučili upisati trezorske zapise. Ukupan upisani iznos je oko 80 milijuna eura", izjavio je Primorac na konferenciji za medije u Banskim dvorima, održanoj u povodu podizanja kreditnog rejtinga Hrvatske od strane agencije Moody's.

Građani od jučer, naime, imaju novu priliku za ulaganje u državne vrijednosne papire, po već sedmi puta u proteklih nešto više od godinu i pol dana, od čega po peti put u trezorske zapise.

Ciljani nominalni iznos izdanja je 1,2 milijarde eura, godišnji prinos iznosi 3,15 posto, razdoblje uplata za građane završava 15. studenoga do 11 sati, nakon čega će se, 19. studenoga od 9 do 11 sati, održati i drugi krug upisa, namijenjen institucionalnim investitorima. Datum izdanja "trezoraca" bit će 21. studenoga, a datum dospijeća 20. studenog 2025. godine.

Kako je već poznato, trezorski zapisi se kupuju uz popust, što znači da će ukupna cijena pri izdanju jednog trezorskog zapisa biti 969,54 eura, a građani će po dospijeću dobiti 1.000 eura za svaki zapis, što znači da će moći zaraditi 30,46 eura.

Mogućnost reinvestiranja

Primorac je istaknuo da je cilj ovog izdanja omogućiti reinvestiranje građanima koji su kupili trezorske zapise lanjskog studenog, a dospijevaju ovaj mjesec. Već jučer je tu opciju iskoristilo 1.200 građana, a u svrhu olakšavanja reinvestiranja, napomenuo je ministar, nadograđena je i platforma eRiznica.

"Oko 1.200 građana se odlučilo na opciju reinvestiranja, odnosno ponovnog investiranja iznosa koji su uložili u trezorske zapise u studenom lani. U apsolutnom iznosu radi se o nešto više od 40 milijuna eura", izjavio je Primorac.

Dakle, prema njegovim riječima, cilj ovog zaduživanja je prije svega zadržavanje postojeće strukture i baze investitora, to jest građana. "U kontekstu potreba za zaduživanjem, mi trenutno takvih potreba nemamo", napomenuo je Primorac, koji očekuje da će se dobar odaziv građana nastaviti i idućih dana.

Šušnjar: U evaluaciji nekoliko značajnih investicija

Konferenciji za medije nazočio je predsjednik Vlade Andrej Plenković te ministar gospodarstva Ante Šušnjar, koji je naglasio potrebu povezivanja hrvatske znanosti i industrije, pogotovo kada je riječ o inovativnim projektima koji imaju za cilj dekarbonizaciju i razvoj održive ekonomije, u kontekstu čega je spomenuo i prošlotjedni posjet kompaniji DOK-ING.

Za podršku industriji i radnim mjestima, istaknuo je Šušnjar, Vlada donosi i izmjene Zakona o poticanju ulaganja, što između ostalog uključuje i povećanje subvencija za ulaganja u kapitalne troškove, s 500 tisuća na milijun eura, odnosno s milijun na dva milijuna eura, ovisno o stupnju razvijenosti županije u kojoj se ta ulaganja vrše.

Također, izvijestio je Šušnjar, u pripremi je i Zakon o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte.

Između ostalog, podsjetio je na ulaganje američkog Jabila u Osijek, koji je kao lokacija ulaganja odabran u konkurenciji 17 zemalja, a rekao je da je trenutno u evaluaciji "nekoliko značajnih investicija od velikih investitora".

"Hrvatska je ušla u vrlo uzak krug zemalja, a to dokazuje da je politika Vlade stabilna i da razvija poticajno okruženje za investicije", izjavio je Šušnjar.

Pročitajte i ovo Poruke premijeru Umirovljenici prosvjedovali protiv siromaštva: "Nećemo prestati dok mirovine ne budu 60 posto plaće"

Pročitajte i ovo Tri osobe u bolnici Strašno! Među napadačima na strane radnike i maloljetnik, reagirali Božinović i Puljak