U HNS-u su na pressici održanoj u četvrtak istaknuli da je njihov fokus na obrazovanju, a predložili su i gdje bi uzeli novac koji bi se dao u svrhu većih sredstava u proračunu za obrazovanje.
"Imamo amandmane kojim pokušavamo spasiti proračun", istaknula je šefica HNS-a Vesna Pusić.
"Upoznati ste na temu prijevoza učenika. Iako je Vlada povećala poziciju, mislimo da to nije dovoljno. Kad su se stvorile ekonomske pretpostavke krenulo se s prijevozom i plan je bilo uvođenje obaveznog srednjoškolskog obrazovanja, a besplatni prijevoz za sve je prva stavka. Mi smatramo da srednjoškolsko obrazovanje ne koze biti socijala pa je nepotrebna priča o cenzusu, tražimo besplatno za sve", ističe Milorad Batinić.
"Znanost je u našem fokusu, mislimo da je napravljena šteta umanjenjem sredstava za znanstvene novake i mi to pokušavamo spasiti kroz amandman vrijedan 50 milijuna kuna. Ni to nije dovoljno, ali bi za prvu ruku zadovoljilo", kaže Nada Turina.
Novac bi, kaže, uzeli vjerskim zajednicama. "Most i HDZ su se u kampanji i programima zalagali za mlađe i znanost, a na kraju na njima štede i novac je dovoljan samo za nepovratne karte za odlazak u inozemstvo", dodaje Turina.
"Ovaj proračun bazira se samo na fondovima EU, to nije dovoljno. Mi smo napravili industrijsku strategiju i industrija je rasla. Prerađivačka, a sada ce biti pad ako im se ne osigura novce i im zelimo dati 180 milijuna kuna", ističe Anka Mrak Taritaš.
"I nešto o otocima Otoci su biser i doprinose rastu možda će se olako odbiti amandman, ali ako nema infrastrukture na otocima odvodnja struja i slično onda nema turizma a ljudi će i otići I tražimo amandman da se ucrtaju granice pomorskog dobra, jer tako se može davati koncesije i zo donosi prihod, a do danas to nije napravljeno. Kada imate, more morate ga koristiti, ali pažljivo to ne radimo, s koncesijama bi mogli paziti na ekologiju, a i donijeti prihode za proračun", smatra Taritaš.
"Sto se tiče Međimurja imamo amandman za kapitalne investicije dom zdravlja u Čakovcu, jer dosadašnji je raštrkan na četiri lokacije i zgrade su stare do 100 godina", kaže Stefanija Domjenović.
Naglašava i pitanja obrazovanja te romske manjine u mjestima Pribislavci i Orahovci.