''Bilo što vezano uz tunu ne može se bez Europske komisije, riječ je o najreguliranijem ribolovu. Navodi iz medija su u potpunosti neistiniti'', istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković u izjavi za medije prije sjednice Vlade odgovarajući pomaže li Ministarstvo poljoprivrede Anti Gotovini legalizirati tune iz Libije.
U Hrvatskoj je moguće imati promet, odnosno uzgajati u uzgajalištima veću količinu tune nego što je nacionalna kvota te kako je to dobro za razvoj proizvodnje, vanjsko trgovinsku bilancu i razvoj sektora akvakulture. Međutim, to se odvija po prilično strogim pravilima, a u kontrolu takvog ulova, prometa i uzgoja uključena je uvijek Europska komisija, Europska agencija za kontrolu ribarstva i sve zemlje koje u tome sudjeluju - zemlja u kojoj je tuna izvorno ulovljena, zemlja putem koje se provozi i zemlja u koju se unosi i uzgaja", objasnila je Vučković.
''Hrvatska kod svakog prometa, kod uzgoja, kod stavljanja u kaveze, osim što koristi visoku tehnologiju o svemu komunicira s Komisijom i dokazuje da se cijeli takav promet, osobito stavljanja u kaveze događa u skladu s preporukama Međunarodne komisije za zaštitu plavoperajne atlantske tune'', kazala je ministrica i podsjetila da je Hrvatska zbog takvog pristupa nagrađena kao najbolja zemlja Mediterana u korištenju visokih tehnologija posljednjih godina kod kontrole ribarstva.
Tuna za jadranske kaveze dviju tvrtki, "Jadran tune" i "Pelagos net farme", kojoj je osnivač Ante Gotovina, inače jedan od umirovljenih generala, nabavlja se iz Libije bez ikakvih papira te za nju plaćaju dva eura po kilogramu. Papiri se kasnije rješavaju u Ministarstvu poljoprivrede u Zagrebu, kako bi se sve legaliziralo. O tome saznanja imaju i policija i Državno odvjetništvo, tvrdnje su koje je objavila Slobodna Dalmacija pozivajući se na Marka Pupića Bakrača, državnog ribarskog inspektora iz Zadra te županijskog i gradskog vijećnika Akcije mladih (AM).