Udruge u zajedničkom priopćenju ističu kako moguće raspisivanje referenduma po kojemu bi se u Ustavu brak definirao kao zajednica muškarca i žene zadire u područje ljudskih prava.
No, upozoravaju, unatoč tomu što su članovi Vlade i predstavnici SDP-a kroz svoje izjave u javnosti pokazali kako su svjesni da se o pitanjima ljudskih prava ne bi nikada trebalo odlučivati na referendumu, Vlada je, tvrde, odbila zaštititi prava manjina.
>> 'U ime obitelji' pisali DIP-u: Žele da njihovi članovi sjede u odborima na referendumu
Podsjećaju i na izjavu prve potpredsjednice Vlade Vesne Pusić, koja je tijekom nedavne ILGA Europe konferencije u Zagrebu izjavila kako je njezino duboko uvjerenje "da pitanja ljudskih prava i pitanja prava manjina ne bi smjela podlijegati referendumu jer je manjina po definciji manjina, a referendum se po definiciji oslanja na odluku većine".
>> Selektivna memorija Vesne Pusić
"Nažalost, unatoč tome, Vlada je odbila zaštiti ljudska prava manjina od referenduma, opravdavajući takvu odluku nedovoljno definiranim odredbama Ustava vezano za raspisivanje referenduma. Ustav, kao i međunarodni dokumenti jasno definiraju pravo na zaštitu obiteljskog života kao jedno od temeljnih ljudskih prava. Osnovne institucije koje uređuju zaštitu obiteljskog života u Hrvatskoj su brak i izvanbračna zajednica i trajno onemogućavanje pristupa tim institucijama jednoj manjinskoj skupini znači opasno zadiranje u područje ljudskih prava", ističu udruge.
Stoga od saborskih odbora za ravnopravnost spolova te za ljudska prava i prava nacionalnih manjina zahtijevaju da zauzmu jasan stav vezano za ovo pitanje kao pitanje ljudskih prava, te predlože Hrvatskom saboru da odmah uputi Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti raspisivanja referenduma.
Najavljuju da će svoje zahtjeve u tom smislu u utorak, 5. studenoga u 10 sati uručiti predstavnicima tih saborskih odbora.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook