Razvojna studija uređenja obalnog pojasa uznemirila je Žaborić.
"Predviđeno je nasipanje s desne strane vale nekih deset metara, lijeva strana dvadeset i pet. Došlo bi do drastičnog suženja vale. Dakle imamo napad građevinskog lobija koji ne mari baš za prirodu, ne mari za kvalitetu života", zabrinut je mještanin Ive Dodig.
Upozoravaju da je boćata uvala prirodno mrijestilište.
"Organizmi koji tu žive će umrijeti. Ljudi u lukama ne smiju ulaziti u more. Dakle ovo je ekocid", smatra Marko Pavasović.
Zbog čega je bilo burno na sastanku mjesnog odbora.
"Šetnicu, rasvjetu i kanalizaciju, to može. Ovo da se nasipa i da se gradi okolo naokolo šta njima padne na pamet, to je njima u interesu", upozorila je Zdenka Gović.
Grad Šibenik u tri uvale planira novih četristo trideset vezova. "To bi išlo u neku veliku komercijalu, na uštrb nas koji tu živimo", smatra Vinko Maleš.
"Sve bi se totalno promijenilo. Uništilo bi nam totalno plažu", zabrinuta je Radmila Jukić.
"Mi smo bili sritni da se makne s mrtve točke. Međutim ovaj pomak je nama neprihvatljiv", rekao je zamjenik predsjednika Mjesnog odbora Žaborić Špiro Šumera.
Imaju konkretne zahtjeve.
"Da luke i lučice svedu na minimum, za minimalan broj brodova koji se ne može izbjeći. Ne brodova većih od 10 metara, ne suhih vezova", tražio je Šumera.
Iz Grada poručuju da primjedbe upute u sklopu Javnog savjetovanja.
“Mjesnom odboru Žaborić studija je predstavljena i objašnjena, te nismo zaprimili očitovanje kojim se protive analizi. U nastavku procedure provest će se ocjena o potrebi procjene utjecaja plana na okoliš", priopćila je Madlena Roša Dulibić, pročelnica za prostorno uređenje Grada Šibenika.
Cilj je, poručuju, uvođenje reda u devastirani obalni pojas i zaustavljanje privatizacije pomorskog dobra.
*autor priloga se ispričava sugovornicima na pogrešno navedenim imenima