Na koji način sustav funkcionira istražila je reporterka Dnevnika Nove TV Barbara Štrbac. Ona je u Beogradu razgovarala s Igorom Jurićem iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
Osnovna zadaća sustava je dignuti cijelu zajednicu na noge u što kraćem roku, što više ljudi zna, veća je šansa da se dijete vrati, izvijestila je reporterka i pitala Jurića kako sustav funkcionira. Prva testna poruka poslana je u srijedu.
"Kada se prijavi nestanak i sistem pokrene, da sve televizije imaju obavezu prekidati program svakih pola sata prvih osam sati nakon nestanka i obavijestiti javnost, nakon toga svakih sat vremena, a obaveza nestaje tek nakon 48 sati od nestanka. Poslat će se i SMS-ovi, i na autocestama će biti obavijesti da je nestalo dijete, da posjete stranicu MUP-a. Autobusne i željezničke stanice koje imaju tehničke mogućnosti morat će na svojim LED ekranima objaviti informacije o nestanku u jednom formatu postera", rekao je Jurić.
U Srbiji godišnje nestane 1300 do 1500 djece. Pitanje je po kojim kriterijima će se slati Amber alert.
"Kriterij je da je dijete u životnoj opasnosti, ili mlađe od sedam godina i ne može se brinuti o sebi. Ako je mlađe od 18 godina, ima neki oblik invaliditeta, neki oblik autizma ili intelektualne teškoće ili ako se pouzdano zna da je dijete u životnoj opasnosti", rekao je.
Sustav pokreću načelnici policijskih uprava. Sustav je siguran što se tiče osobnih podataka, naveo je i istaknuo: "Kada govorimo o kriminalnim otmicama, prvi sati su ključni. Oteta djeca prežive u prosjeku četiri sata".
"Dok se sustav ne uspostavi na cijelom području bivše Jugoslavije, ovaj sustav neće imati svrsishodnost. Barem u jednoj stvari ne bismo smjeli imati nikakve razlike, a to su djeca", kazao je Jurić.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.