Rehabilitacija nakon operacije u hrvatskim se bolnicama čeka u prosjeku dva mjeseca prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. U specijalnim bolnicama čeka se i više od 6 mjeseci.
Irena, članica društva tjelesnih invalida Rijeke jedva je dočekala isprobati novu metodu rehabilitacije ruke na modernom uređaju u riječkoj bolnici. „Ovo je jedan veliki napredak za sve osobe kojima je to potrebno“, izjavila je u razgovoru.
Katarina Švaglić Korušić teško je stradala u nesreći prije devet godina. Velike nade za poboljšanje zdravstvenog stanja polaže u ovaj novi uređaj. „Jako sam zadovoljna s timom, riječke fizijatrije, uređaj je odličan i svaka pohvala onome tko se odlučio nabaviti ga“, zadovoljna je Katarina.
Rehabilitacija se u riječkoj bolnici čeka do dva mjeseca, što je i državni prosjek. Doktorica Tea Schnurrer objašnjava kako su uvijek apsolutni prioriteti radnici. „Prioritet su nam bolesnici koji trebaju rehabilitaciju nakon zadobivene traume i populacija koja je radno sposobna i koja je na bolovanju“, pojasnila je Schnurrer.
Stiže zima, vrijeme kada traumatolozi imaju više posla zbog lomova i padova. A nakon težih ozljeda, potrebna je i rehabilitacija na koju se čeka. Da bi se to izbjeglo, liječnici savjetuju građane.
„Pravilna prehrana, puno kretanja, uzimanje vitamina i izbjegavati treba hod po nevremenu, po ledu ili po ovdje u našim krajevima po velikoj buri“, smatra traumatolog Grgo Martinović.
Pacijenti nakon moždanoga udara imaju prednost pri rehabilitaciji. „Lijeva ruka mi je bila kompletno otakazana i pola noge. Sada? Super, naspram toga kako je bilo“, prepričava pacijent Branko Dorić.
Dva nova uređaja trebala bi podići kvalitetu rehabilitacije ali isto tako i smanjiti liste čekanja u Rijeci.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr