Vlasnik OPG-a Marko Holjevac iz Brinja već godinama svojim kravama vodu mora nositi u staju u plastičnim kantama jer one iz vodovoda više nema nego što ima.
"Snalazimo se tako da imamo cisterne i donosimo s traktorima za blago. Za nas iz hidranta i s kamionima su nam znali dovesti vodu", rekao je Holjevac.
Iako je Lika nadaleko poznat kraj po izvorima pitke vode, u Brinju su posljednjih pet godina muku mučili s redukcijama, izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Marko Balen.
"Vodosprema će imati količine vode koje će u ljetnim mjesecima kad nestane vode nadomjestiti te količine vode. Ona će biti u funkciji u vrijeme sušnog razdoblja", pojasnila je direktorica KD-a Vodovod Ruža Blažanin.
Zna se da će je biti dok se budu topili velebitski snjegovi, dakle do kraja proljeća, ali to nije trajno rješenje - smatraju stanovnici Brinja. "Mislim da nije toliki problem u crpilištu, koliki je problem u staroj mreži koju treba sanirati", mišljenja je Ivan.
Za taj projekt općina s 2800 stanovnika na 358 kilometara četvornih - u proračunu od tri i pol milijuna kuna - nema. Obećana je pomoć Vlade i hrvatskih voda.
"Traži se rješenje, bit će prilično novca usmjerenog prema Brinju, ali to je sve vrlo, vrlo malo - to nije ni 10 posto koliko nam treba", istaknuo je načelnik općine Brinje Zlatko Fumić te ponovio da im treba 50 milijuna kuna, iako su procjene čak i veće.
Dok se ne nađe novac za taj veliki projekt, gospodarstvenici i stanovnici u Brinju strepit će gledajući u nebo.
Vodocrpilište koje će vodu pumpati s 30 metara dubine trebalo bi spriječiti velike redukcije vode. A konačno rješenje vrijedno sedam milijuna eura još je daleko.
Više o problemu sa sušom u Brinju pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.