-
u Kninu se obilježavaju Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja te 28. obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja
-
središnji program zbog kiše se održava na glavom gradskom trgu
Tijek događaja pratite u nastavku:
11:09 Kao i premijer Plenković, i predsjednik Zoran Milanović tijekom svog govora osvrnuo se na poruke iz Prijedora.
"Pobjeda je bila velika i teška. Kad govorimo o istini, ona treba biti izrečena u cjelini. Hrvatska je pobjeda omogućila Dayton i bez nje ga ne bi bilo. Bez poraza neprijatelja ne bi bilo ničega i nikada ih se ne bi natjeralo za pregovarački stol. To neki ne vide tako, ali moja je dužnost da to neprestano ponavljam", istaknuo je Milanović.
This browser does not support the video element.
10:40 Premijer Andrej Plenković tijekom govora se osvrnuo na događaj u Prijedoru na kojem su sudjelovali Aleksandar Vučić, Milorad Dodik i patrijarh Porfirije.
"Mi smo čuli poruke koje često u ovo doba godine idu za tim da umanje značaj Oluje ili, još gore, nose kvalifikacije o kriminalizaciji Oluje. Stoga danas poručujemo svima, a osobito onima koji su to jučer govorili: Oluja je oslobodilačka operacija, Oluja je temelj hrvatske slobode i Hrvatska nikada i nikome neće dopustiti na Oluju, na hrvatske branitelje, na vojnike, na policajce", rekao je premijer.
"Isto tako, nećemo nikada prihvatiti optužnice koje dolaze od tužiteljstva u Beogradu, od Srbije koja pretendira biti regionalni tužitelj i sudac. To tako neće ići", dodao je.
This browser does not support the video element.
10:14 U Knin su stigli predsjednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković te su zajedno fotografirani.
9:55 Na kninskoj tvrđavi je hrvatsku zastavu podignulo 12 predstavnika hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata. Podizanje se preko videozida moglo pratiti i na središnjem kninskom trgu.
Povjesnicu VRO Oluja te imena 244 poginula i nestala u toj akciji pročitali su Pere Eranović i Krešimir Šimić.
Obilježavanje počelo tradicionalnom budnicom
Tradicionalnom budnicom jutros je u Kninu počelo obilježavanje Dana pobjede.
Zbog najavljene kiše i lošeg vremena središnji program održavat će se na glavnom gradskom trgu koji je dijelom natkriven, umjesto na stadionu NK Dinara. Iz istog razloga je odgođen i letački program.
U Kninu zasad ne pada kiša, u grad dolaze brojni posjetitelji iz svih dijelova Hrvatske, a podizanje zastave na kninskoj Tvrđavi prati se preko videozida na Trgu dr. Ante Starčevića.
Kod spomenika hrvatske pobjede Oluja 95 položit će se vijenci i odati počast poginulima, nestalima i umrlim hrvatskim braniteljima. Vijence će položiti predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja, Hrvatskih ratnih vojnih invalida, ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata te najviši državni dužnosnici i predstavnici županija i gradova.
Središnjem obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti nazočit će državni vrh, a govorit će predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković. U ime hrvatskih branitelja, kao prvi govornik, govorit će djelatni časnik HV-a, dragovoljac i pripadnik Tigrova.
Nakon središnje svečanosti služit će se misa u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta. Taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme moći će se razgledati na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora od 11 do 16 sati, poslijepodne je doček maratonaca i biciklista te defile motorista, a organizirana je i podjela vojničkoga graha za sve koji budu na proslavi toga dana u Kninu.
Glazbeni program uveličat će klapa HRM- a Sv. Juraj i Policijska klapa Sv. Mihovil. Organizatori svečanosti su, uz Grad Knin, tri ministarstva, i to hrvatskih branitelja, obrane i unutarnjih poslova.
VRO Oluja počela je 4. kolovoza 1995. u ranim jutarnjim satima. Već iduće jutro postignut je najveći uspjeh kada je oslobođen Knin, dotadašnje središte i simbol srpske pobune, a točno u podne na kninskoj tvrđavi zavijorila se 20-metarska hrvatska zastava. Akcija je ubrzo završena, 7. kolovoza.
Hrvatske vojne i redarstvene snage, u kojima je bilo oko 200 tisuća ljudi, oslobodile su brojne gradove i prometnice te su izbile na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Akcijom je nakon četiri godine okupacije, u samo 84 sata, oslobođeno gotovo 11.000 četvornih kilometara okupiranih područja i gradova u sjevernoj Dalmaciji te Lici, Banovini i Kordunu, odnosno gotovo petina države, što je utjecalo i na završetak rata u Bosni i Hercegovini te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavnopravni poredak Hrvatske.