Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavio je idejno rješenje za Centar za gospodarenje otpadom (CGO) Grada Zagreba i Zagrebačke županije, koji bi trebao biti završen do 2028. godine.
"U siječnju ove godine Gradska skupština Grada Zagreba usvojila je studiju izvedivosti za izgradnju cjelovitog sustava za gospodarenje otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije i podržala izgradnju CGO-a u Resniku. Time su usvojeni i tehnologija i lokacija vezani za centar koji će zatvoriti odlagalište Jakuševec, što se obećava već 20 godina", rekao je Tomašević.
"U srpnju ove godine i Skupština Zagrebačke županije usvojila je tu studiju izvedivosti budući da se radi o zajedničkom centru. To tako mora biti zbog nacionalnog plana za gospodarenje otpadom koje je Vlada usvojila prošle godine", dodao je Tomašević predstavljajući centar, koji će prema procjenama koštati oko 140 milijuna eura.
"Držimo se vremenika izgradnje koji smo javnosti predstavili početkom godine, a prema kojem CGO puštamo u probni rad krajem 2028. Ne čekamo nikoga i sami ćemo osigurati financiranje oslonivši se na europske razvojne banke koje garantiraju poštivanje najviših ekoloških standarda. Otvaranjem CGO-a u Resniku napokon ćemo ne samo zatvoriti Jakuševec nego će Grad Zagreb preuzeti cjelokupni sustav gospodarenja otpadom i više neće ovisiti o privatnim tvrtkama", rekao je Tomašević.
Samo je u Resniku, ustvrdio je, moguće napraviti takav centar.
"To zemljište je površine milijun kvadratnih metara i to je najveće zemljište u Zagrebu koje je u vlasništvu Grada. Jedino je ondje moguća lokacija za CGO", ustvrdio je gradonačelnik.
Još treba, pojasnio je, odlučiti ima li smisla graditi energanu u kojoj će se obrađivati gorivo iz otpada.
"Ako ćemo je graditi da bude isplativa, onda bi trebala isporučivati i toplinu koja će se koristiti za centralno grijanje kućanstava. Cijeli proces treba završiti ishođenjem lokacijske dozvole. Očekujemo da proces završi do listopada do 2026., nakon čega krećemo u proces izgradnje te planiramo izgraditi CGO do 2028.", najavio je.
"Rokovi su ambiciozni, ali s obzirom na problem, moramo biti ambiciozni i to očekujemo i od od drugih državnih institucija", zaključio je.
Ustvrdio je da je trenutačni sustav odvajanja otpada u Zagrebu najgori mogući.
"To je istina što se tiče kvalitete života, mirisa i situacije na Jakuševcu. Radi se o najjeftinijem i najgorem modelu odvajanja otpada. Mislim da nijedan glavni grad osim Zagreba nema odlagalište takvog tipa", napomenuo je.