Vrhovni sud odbio žalbu

Tomislav Saucha stigao u Remetinec na izdržavanje kazne, dobio je tri godine zbog afere "Dnevnice"

Tomislav Saucha, nekadašnji predstojnik ureda premijera Zorana Milanovića stigao je u Remetinec na odsluživanje trogodišnje kazne zatvora.

Tomislav Saucha, nekadašnji predstojnik ureda premijera za mandata Zorana Milanovića, javio se u utorak navečer u zatvor Remetincu na izdržavanje trogodišnje zatvorske kazne zbog lažiranja putnih naloga u aferi Dnevnice.

Saucha se po pisanju medija odrekao prava na žalbu na rješenje Županijskog suda u Zagrebu kojim je pozvan da 24. listopada dođe u Zatvor u Zagrebu.

Prvih nekoliko tjedana u Remetincu provest će u centru za dijagnostiku, a nakon psihosocijalne procjene bit će upućen u neku od kaznionica, najvjerojatnije poluotvorenog tipa.

Pročitajte i ovo Gošća Dnevnika Nove TV Ministrica Vučković o afričkoj svinjskoj kugi: "U ovom trenutku postoji naredba koju je izdalo Ministarstvo poljoprivrede..."

Vrhovni su je u ožujku ove godine potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je Saucha osuđen na tri godine, a njegova nekadašnja tajnica Sandra Zeljko na četiri i pol godine zatvora.

Najviši sud je tada odbio žalbe Sauche, Zeljko i državnog odvjetništva te je u cijelosti potvrdio presudu zagrebačkog Županijskog suda donesenu krajem 2020.

Uz zatvorsku kaznu Saucha i Zeljko su osuđeni i na zabranu obavljanja službene dužnosti, a državi moraju vratiti gotovo milijun izvučenih kuna.

U obrazloženju prvostupanjske presude sutkinja Sanja Mazalin Sauchi je poručila da je podizanjem novca preko fiktivnih putnih naloga ''osim osobne sramote" nanio štetu državnim institucijama i građanima koji gube povjerenje u vlast.

Sutkinja je ocijenila da do te zlouporabe ne bi došlo bez propusta u radu Ureda za opće poslove Vlade i Hrvatskog sabora te da se reagiralo tek zahvaljujući medijima koji su pisali o nalazu revizije i spornim putnim nalozima.

Pročitajte i ovo Aktualna tema Na čijoj ste strani, oporbe ili premijera? Pogledajte rezultate glasanja u Dnevniku Nove TV

Sudsko vijeće je kao otegotne okolnosti istaknulo dugotrajnost kršenja zakona, a posebno Sauchinu visoku poziciju, kao i ''besramno korištenje pozicije Sandre Zeljko koja je sjedila pred vratima čak trojice premijera".

Saucha i Zeljko od početka su tvrdili da nisu krivi.

Istraga je isprva pokrenuta samo protiv Sauche, tadašnjeg SDP-ova saborskog zastupnika, a naknadno je proširena i na Zeljko, koja je na početku opisivana kao krunska svjedokinja.

Nakon izlaska iz istražnog zatvora u veljači 2017. Saucha je napustio SDP i u bivšem sazivu Saboru kao član kluba zastupnika HNS-a podržavao vladajuću većinu.